Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Протипокази, вагітність та хронічні хвороби: що варто знати про вакцинацію від ковіду

Чи варто вакцинуватись вагітним, а якщо так, то якою саме вакциною? Чи можна суміщати в один день вакцинацію від грипу та коронавірусу? Нащо вакцинуватися, якщо вже й так перехворіли?На ці та інші питання в ефірі Файного міста відповіла регіональна координаторка вакцинації на Тернопільщині Марія Павельєва.

Чим вакцини відрізняються між собою?

Всі ці вакцини дозволені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Окрім різних виробників вони також мають і різний механізм дії. Зокрема AstraZeneca – це векторна вакцина. Comirnaty/Pfizer, Moderna – це мРНКові вакцини. Наприклад, Jonson також є векторною, але в її складовій є ДНК-частинка вірусу. Якщо попередні вакцини є новітніми, то CoronaVac – це інактивована нежива вакцина, її виготовили за технологією попередніх вакцин, якими ми користуємося згідно з календарем щеплень.

Відповідно, що вибрати, залежить від кожного індивідуально. В області наразі є Pfizer, AstraZeneca i CoronaVac.

Чи можна робити щеплення від грипу, якщо недавно вакцинувалися від коронавірусу?

На сьогодні дозволили проводити обидві вакцинації навіть в один день. Щодо інших вакцин, то радять, аби між ними було хоча б 14 днів. Дозволили також екстрену профілактику сказу чи правця, в такому випадку можемо не дотримуватись інтервалу в 2 тижні.

Якщо є антитіла, чи варто вакцинуватися?

Імунітет, який виробляється після захворювання, є нестійким. Через певний час антитіла можуть зникати. Тому вакцинація є обов’язковою. Бо імунітет вакцинальний та після перенесеної хвороби таки відрізняються.

Якщо отримала першу дозу в одному місті, чи можна отримати другу – в іншому?

Можна, безперечно. Немає значення, де отримувати обидві дози. Людина може звернутися в будь-який пункт чи центр вакцинації, аби отримати ту чи іншу дозу вакцини. При цьому не треба звертатись до сімейного лікаря. Лише мати з собою паспорт та ідентифікаційний код. Перед щепленням в електронному переліку все одно вводять дані людини і бачать, чи отримувала вона вже першу дозу.

Чим краще вакцинувати дитину?

Наразі не дозволили вакцинувати дітей так масово, як би це було при рутинній імунізації. Поки що можна вакцинувати дітей від 12 років вакциною Pfizer. Але лише тих, в яких для цього є необхідність, наприклад, вони виїжджають за кордон на возз’єднання сім’ї, або на навчання чи тренування за межі України, чи при патології, яка при ковіді може викликати негативні наслідки. Це вибіркова вакцинація.

*(Національна технічна група експертів з питань
імунопрофілактики ще 27 вересня рекомендувала вакцинувати проти COVID-19 дітей віком від 12 до 17 років, які не відносяться до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19 та виникнення ускладнень і які не є в групі пріоритетної вакцинації. Але за умов, що вони мають усі необхідні для їхнього віку щеплення, відповідно до календаря щеплень. Наказ, у додатках якого є й рекомендація від групи експертів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко підписав ще 13 жовтня – авт.)

Чи можна мочити місце щеплення?

Митися, звісно ж, треба. Але в той день, коли провели вакцинацію, спеціально мочити місце щеплення не варто.

Якщо в людини є алергічна реакція на медикаменти, як їй бути з вакцинацією?

В такому випадку треба звернутися до сімейного лікаря, або до фахового фахівця (імунолога, алерголога), бо протипоказом до введення вакцини є або анафілактичний шок, або алергічні реакції, зафіксовані раніше на попередні введення вакцин.

Потрібно вивчити анамнез, щоб зрозуміти, що є протипоказом. Можливо, буде потреба в додаткових обстеженнях, щоб чітко зрозуміти, що протипоказ справді є.

Хронічна хвороба – це протипоказ?

Це навпаки є показанням до вакцинації.  Особливо для літніх людей, які майже всі мають певні хронічні захворювання.

Чи нормально, коли на 4 добу після вакцинації Pfizer’ом може заявитись відчуття слабкості, печіння у ногах, посіпування у м’язах і температура 37. Так працює вакцина чи це ознаки ковіду?

Якщо виникають певні реакції після введення вакцини, перш за все треба звернутися до сімейного лікаря, аби він диференціював та зафіксував реакцію. Цю інформацію записують та подають до спеціальної системи.

Вакцинація не викликає хвороби.  Це може бути збіг в часі, коли в людина ще не було ознак захворювання, а минув час і вони проявилися. Тому сімейний лікар має чітко визначити, чи це ковід, чи інше захворювання. І що робити надалі.

Якщо у вас з’являються певні реакції, навіть підвищення температури, треба обов’язково телефонувати до свого сімейного лікаря, щоб цю інформацію зафіксували. Бо багато людей потім розповідають, що от у них були алергічні реакції, але ніде це не зафіксовано. А якщо цього не зробити, ніхто не зможе згодом цього підтвердити.

Треба перевіряти, чи збігаються описані несприятливі події через введення вакцини з тими, які є насправді, чи виникають ще й інші. Вакцини нові. Весь світ фіксує такі реакції на препарати.

Вагітність і вакцинація: варто чи ні?

Якщо раніше ми говорили, що при вагітності треба дочекатися пологів і лише після того вакцинуватися, то на сьогодні точка зору змінилася. Треба враховувати ризики. Наразі надають перевагу вакцині Pfizer при вакцинації вагітних. Але спершу варто порадитися зі своїм лікарем.

Що стосується породіль, то їм також можна вакцинуватися, але при цьому рекомендують також Pfizer та AstraZeneka.

Якщо жінка годує грудьми, то не можна при цьому щеплюватися вакциною CoronaVac, про це чітко вказано в інструкції. (У МОЗ також наголошують, що цю вакцину не рекомендують вагітним – авт.)

Джерело: “tmcinfo”.

Батьки – п’яні, а хлопчики брудні та голодні: у Тернополі в батьків вилучили двох малолітніх дітей (фото)

Жителі Бережан чекають нову об’їзну вже понад 10 років (ВІДЕО)