Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Звільнять кожного третього: що очікує на прокурорів після прийняття нового закону

Зрозумівши, що неможливо скорегувати нинішню систему прокуратури чисельністю 11 тисяч прокурорів, команда Президента ініціювала її докорінне реформування.

Точніше, перед тим, як запустити оновлену Генпрокуратуру, було вирішено зруйнувати стару, змінивши у ній майже все. Тому вже зовсім скоро всі українські прокурори змушені будуть пройти обов’язкову ґрунтовну переекзаменацію. За результатами іспитів непрофесійних прокурорів звільнять, а тим, хто залишиться працювати, доведеться звикати до кардинально нової системи функціонування органів прокуратури. Саме це передбачає закон, що вступив в силу 25 вересня – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури».
Далі – про основні положення документу та шляхи реалізації в українських реаліях вже найближчим часом.

Що чекає на українських прокурорів

Згідно із законом № 113-IX, максимальна кількість працівників органів прокуратури зменшиться з 15000 до 10000 осіб.
Аби залишитися на роботі у новій системі, українські прокурори зобов’язані будуть довести свою професійну компетентність та доброчесність, склавши спеціальні іспити.
Прокурорів, що працюють у Генпрокуратурі, регіональних, місцевих і військових прокуратурах, можуть перевести на роботу в Офіс Генпрокурора, обласні та окружні прокуратури тільки, якщо вони успішно пройдуть атестацію.
Прокурори складатимуть іспит у формі анонімного письмового тестування для демонстрації рівня знань та розуміння законодавства. Після іспиту на них чекатиме співбесіда – аби оцінити їхню відповідність вимогам професійної компетентності, етики та доброчесності. Потім прокурори виконуватимуть письмове практичне завдання – аби показати рівень володіння практичними навичками.
Якщо атестацію пройдено неуспішно, прокурора звільняють.
Також закон № 113-IX чітко вказує, що усі доброчесні кандидати з належними теоретичними знаннями та практичними навичками зможуть претендувати (на конкурсних засадах) на посаду прокурора у будь-якому органі прокуратури.

Кого з прокурорів звільнятимуть 

«Прокурорів ГПУ, а також регіональних, місцевих і військових прокуратур можуть звільнити через ліквідацію або реорганізацію органу прокуратури, де прокурор обіймає посаду, або у випадку скорочення кількості прокурорів органу прокуратури», – йдеться у пояснювальній записці до закону.
У документі також описані випадки, коли прокурори, які працюють у ГПУ, регіональних, місцевих і військових прокуратурах, можуть бути звільнені. До таких умов належать:
неподання прокурором заяви до Генпрокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної чи окружної прокуратури та про намір у зв’язку із цим пройти атестацію;
рішення кадрової комісії про неуспішне проходження прокурором атестації;
відсутність в Офісі Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратурах вакантних посад, на які можуть перевести прокурора, котрий успішно пройшов атестацію;
ненадання прокурором у разі успішного проходження ним атестації, згоди протягом 3-х робочих днів на переведення на запропоновану йому посаду в Офісі Генерального прокурора, обласній або окружній прокуратурі.
Необмежена влада генпрокурора і його новий Офіс
Відповідно до нового закону, одразу після переатестації прокурорів на зміну Генеральній прокуратурі прийде Офіс Генерального прокурора, що стане органом прокуратури вищого рівня щодо обласних та окружних прокуратур.
Офіс очолюватиме Генеральний прокурор, котрий матиме двох перших заступників та заступників. Окрім цього, ще одним заступником генпрокурора стане керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
У пояснювальній записці до закону йдеться про надання Генеральному прокурору повноважень затверджувати: стратегію розвитку прокуратури; систему оцінювання якості роботи прокурорів; порядок вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів; порядок розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов’язків, встановлених для відповідної адміністративної посади.
Відповідно до документу, Національна академія прокуратури України перетвориться на Тренінговий центр прокурорів України.
Водночас зміни торкнуться і заробітної плати прокурорів – базовий посадовий оклад підвищать з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. А максимальний розмір премії прокурорам встановлять у розмірі не більше 25 % від окладу.
Цікаво, що посадовий оклад прокурорів продовжить рости. Так, з 1 січня 2021 року він зарплата прокурора окружної прокуратури складатиме 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (встановлений на 1 січня календарного року). А з 1 січня 2022 року – оклад становитиме вже 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Ще одна знакова зміна, відповідно до закону, – вимоги до кандидата на посаду Генерального прокурора. Отож, займати посаду Генпрокурора зможе лише особа з вищою юридичною освітою та понад п’ятирічним стажем роботи в галузі права. Цю норму прибрали з закону, аби Генпрокурором свого часу зміг стати Юрій Луценко – людина без вищої юридичної освіти.

Як реформують регіональні, місцеві і військові прокуратури

Регіональні прокуратури перетворять на обласні, а місцеві – на окружні. Відповідно до закону № 113-ІХ, до дня початку роботи нового Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур їхні повноваження виконуватимуть Генеральна прокуратура України, регіональні та місцеві прокуратури.
Тимчасово, до 1 вересня 2021 року, передбачено зупинити повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Повноваження членів Ради прокурорів України, обраних на посади до набрання чинності цим Законом, достроково припиняються на наступний день після дня початку роботи окружних прокуратур.
Військові прокуратури будуть ліквідовані. Однак, Генеральний прокурор буде наділений правом у разі потреби створювати спеціалізовані прокуратури на кшталт військових як структурні підрозділи Офісу Генпрокурора, обласних та окружних прокуратур.
Загалом закон має на меті сприяти повноцінному кадровому перезавантаженню, аби очистити ряди прокурорів від недоброчесних та непрофесійних працівників.
Джерело: ЗІК

Місто Тернопіль перемогло у престижній номінації OpenDataCityAward 2019

Вакарчук побачив в Україні привид Януковича