Дмитро Чеверда — iOS-розробник із Тернополя, який від початку повномасштабної війни передав на потреби армії понад 25 мільйонів гривень. Свій перший донат у 10 тисяч гривень він зробив ще до 24 лютого 2022 року, а згодом його пожертви зростали в геометричній прогресії.
Працює Дмитро у київській компанії SQUAD, а в ІТ-сфері — вже понад десятиліття. Спершу донатив заощадження, які відкладав на переїзд до Львова та ремонт житла. З часом дохід почала приносити мобільна гра, створена як пет-проєкт. Весь прибуток від неї він теж спрямовує на благодійність, повідомляє “Повернись живим“.
«Я особливо на себе не витрачаю. Можу дозволити собі хіба що забагато книжок. Усе інше — на допомогу армії», — розповідає Дмитро.
Як усе починалося: волонтерство в підвалі ресторану
24 лютого Дмитро приєднався до волонтерського осередку, який організували його друзі в одному з підвальних ресторанів Тернополя. Спершу купували речі першої потреби: термобілизну, ліки, спорядження. Одного разу їм вдалося відправити до Києва фуру з сімома тоннами дизелю.
Згодом сконцентрувалися на комплектації аптечок: знайшли швачок для підсумків, облаштували умовну конвеєрну лінію й за рік зібрали понад 8 тисяч аптечок. Дмитро взяв на себе комунікації з постачальниками, логістику та контроль запасів. Коли запити на аптечки зменшились, команда змістила фокус на точкову допомогу та фінансові донати.
Мільйони — не одразу, а поступово
Після першої пожертви у 10 тисяч гривень, Чеверда вже 3 березня 2022 року задонатив 100 тисяч. А у лютому 2023-го — мільйон. Здебільшого це були не публічні збори, а його власні кошти: зарплата, дохід з pet-проєктів, заощадження.
«Буває, натрапляю на історію в стрічці — і вже донатив. Просто знаю: якщо гроші можуть врятувати комусь життя — це значно краще, ніж тримати їх на чорний день».
Найбільше коштів Дмитро передає фонду «Повернись живим», але також підтримує Сергія Притулу, Сергія Стерненка, маловідомі ініціативи, іноді навіть незнайомців, якщо їхні історії його зачіпають.
«Не применшуйте силу маленьких донатів. Саме з 20–50 гривень складаються мільйонні збори. Не важливо, скільки саме ви можете надіслати — важливо, що не залишаєтесь осторонь».
Робота, яка не заважає допомагати
Дмитро родом із Тернопільщини, працювати почав ще під час навчання — спершу фрилансером. Першим офісом став стартап Ecodery, а зараз він вже кілька років у SQUAD, працює віддалено. Менеджерські ролі його не приваблюють — натомість фокусується на розвитку своїх мобільних ігор.
Його найуспішніша — це гра у шаради, яку спочатку зробив як розвагу для друзів. Тепер вона стабільно тримається у топі карткових ігор App Store, має понад 50 тематичних колод і приносить Дмитрові більше доходу, ніж основна робота. Проте він продовжує працювати, щоб більше заробляти — і більше донатити.
Також у команді з друзями Дмитро розробляє нову гру, де треба вигадувати підписи до мемів. Проєкт уже на бета-тестуванні.
Війна змінила акценти
Після повномасштабного вторгнення Дмитро переосмислив ставлення до грошей і життя. Він пройшов курси домедичної допомоги, носить із собою турнікет, регулярно виділяє час на навчання та волонтерство.
«Міг би звільнитися з основної роботи і жити з доходу від ігор, але поки триває війна, маю працювати й донатити. Це — мій фронт».