У стінах замку Синявських у Бережанах, що на Тернопільщині, відкрили нову експозицію, присвячену місцевому кахлярству. Виставка представляє зразки декоративного кахлю, виготовленого понад сто років тому в селі Рай.
Про це повідомили у Державному історико-архітектурному заповіднику.
Колекцію вдалося зібрати завдяки участі відомого краєзнавця Богдана Тихого — першого директора заповідника та автора дослідження «Династія кахлярів із Раю».
Гості експозиції захоплюються багатством кольорів і орнаментів: тут і зелений, і вишневий, і глиняний, і оливковий відтінки, а також вишукані узори, що прикрашали колись печі та інтер’єри будинків.
Історія виготовлення кахлю в Раю бере початок у 1894 році, коли Якуб граф Потоцький започаткував виробництво на власній цегельні. Чи то він перейняв традицію виготовлення зразків на Чернівецькому заводі, чи створив авторські форми — досі залишається загадкою. Вироби його майстерні й сьогодні можна побачити в історичних будівлях міста.
Зокрема, оздоблені печі збереглися у Бережанському ліцеї №1 — деякі зразки датуються ще 1914 роком. А ще раніше, у 1896-му, кахляні печі встановили в палатах місцевої лікарні, яку збудували за меценатства Потоцьких.
Ознайомитися з унікальними зразками можна під час екскурсії до замку.