Про підсумки діяльності Великоберезовицької громади в 2024 році, подолання викликів воєнного стану, насущні питання поточного періоду, окреслені завдання і пріоритети на 2025 рік – в інтерв’ю «Сільському господарю» голови Великоберезовицької громади Тернопільського району Андрія Галайка.
25 програм підтримки ЗСУ
– У 2024-ому – третьому році повномасштабної війни – головними питаннями у Великоберезовицькій громаді, як і в усій країні, були безпека і оборона, – каже Андрій Васильович. – Це стосується і бюджету: ми заклали торік кошти для допомоги нашим збройним силам – діяло 25 програм підтримки військових частин та безпекових напрямків. Це, зокрема, трансферти на запити бойових підрозділів, передусім тих, де служать хлопці з нашої громади. Крім того, діяла програма підтримки територіальної оборони, за якою, окрім того, що ми передавали кошти на військові частини, закуповували також РЕБи, квадрокоптери, антени та інше.
У травні минулого року законодавець дозволив громадам офіційно закуповувати військове обладнання. Раніше це було не просто, бо вважалося, згідно з тодішніми нормами, нецільовим використанням коштів. Зараз все узаконено, і це добре, адже сприяння збройним силам є пріоритетом для кожної громади.
Не менш важливі питання безпекові – будівництво та облаштування укриттів. З початку повномасштабної війни ми з нуля побудували чотири укриття в закладах освіти. Здані такі в експлуатацію у Петриківській гімназії, Буцнівському ліцеї. На завершенні укриття у Великоберезовицькому ліцеї та дитячому садочку в Острові. На одне з таких будівництв частково була державна субвенція, всі інші збудовані винятково на кошти бюджету громади. Також облаштовували і приводили у відповідність до чинних норм укриття в решті об’єктів освіти та культури, адмінприміщеннях. Загалом, на безпеку і оборону в минулому році використано 21,6 мільйона гривень.
Ефективно діяла в минулому році і програма соціального захисту населення, профінансована на 7,8 мільйона гривень. Це дало змогу соціально вразливим категоріям жителів громади отримати додаткову соціальну допомогу, пом’якшити соціальну напругу, пов’язану з негативним впливом фінансово-економічної кризи, і відчути реальну допомогу з боку Великоберезовицької селищної ради.
Великі проєкти – до мирних часів
– Громада діє у складних умовах воєнного стану, але діти відвідують школи, дитсадки, вирішуються питання соціального захисту, працюють заклади культури та мистецькі колективи, на сучасному рівні надаються медичні послуги в первинній ланці медицини. Як вдається вирішувати ці напрямки?
– Забезпечення життєдіяльності громади, утримання закладів освіти – ліцеїв, гімназій, дитячих садочків, закладів культури, позашкільних навчальних закладів – це музична школа, дитячо-юнацька спортивна школа – залишається нашим головним завданням. Адже життя триває, діти повинні зростати в хороших умовах, які ми, дорослі, маємо їм забезпечити.
У зв’язку з воєнним станом та пріоритетністю питань безпеки і оборони, реалізацію великих інфраструктурних проєктів доводиться відкладати до кращих, мирних часів. Однак, наголошу, для покращення умов навчання і розвитку підростаючого покоління робиться багато. Зокрема, відремонтовано та зразково обладнано спортивний зал в ліцеї села Мишковичі, утеплено фасад Настасівського ліцею, зараз тривають ремонтні та облаштувальні роботи у спортзалі ліцею села Острів, тут приведений до сучасного вигляду актовий зал, триває переобладнаннях харчоблоку. Третій рік учні початкових класів та школярі пільгових категорій у всіх населених пунктах громади харчуються безкоштовно, за рахунок місцевого бюджету. Наприкінці звітного року ми отримали часткову компенсацію за харчування дітей із держбюджету.
Власні надходження зросли удвічі
– Громада функціонує, маючи достатній для цього фінансовий ресурс. Як в умовах воєнного стану вдається наповнювати дохідну частину бюджету?
– Бюджет – основа діяльності громади, економічний фундамент. Від початку створення громади – з 2020 року – ми над цим системно працюємо. Якщо порівняти дохідну частину, яка була на старті, і нинішню, то власні надходження зросли більше, ніж удвічі. Ми впорядкували майже всі питання з комунальними землями, адже багато було таких орендарів, які використовували земельний ресурс, але не платили за нього. Також ми провели аналіз діяльності підприємств, які діяли на нашій території, а податки сплачували в інші бюджети, за місцем реєстрації. З кожним з них ми працювали і зараз вони сплачують податки у бюджет громади.
– Великоберезовицька громада знакова тим, що на її території діють потужні промислові, аграрні, переробні підприємства. А нові є?
– Все робимо для того, щоб залучити нові підприємства. Скажімо, на території громади запрацював потужний індустріальний парк, наразі єдиний в області, який реально і потужно працює та сплачує податки до нашого бюджету. Під час релокації підприємств зі східних областей України ми докладали і докладаємо зусиль, щоб вони заїжджали до нас і залишалися на нашій території. Окремі перевезли устаткування, облаштувалися, відновили виробництво і успішно працюють. Це і надходження в бюджет, і нові робочі місця, цей напрямок має в нас максимальне сприяння.
На території нашої громади працює найбільше аграрне підприємство регіону – компанія «Агропродсервіс», яка є найбільшим платником податків у бюджет Великоберезовицької громади: кожна четверта гривня дохідної частини – з надходжень від діяльності «Агропродсервісу» і його структурних підрозділів. Є і менші підприємства, фермерські господарства, які обробляють землю, сплачують податки і долучаються до формування бюджету громади. Наша велика повага до усіх платників, особливо найбільших наших бюджетоутворюючих підприємств – це ПАП «Агропродсервіс», ТОВ «Спецавтоінвест», ТОВ «М’ясокомбінат Тернопільський», ТОВ «Мишковицький спиртовий завод», Тернопільська облспоживспілка, ТОВ «РОMА» та інші.
Без базової дотації
– Яким для громади є старт 2025 року?
– Бюджетна сесія відбулася, депутати прийняли бюджет на 2025 рік. Важливо зазначити, що, починаючи з минулого року, ми не отримуємо базової дотації. У 2023-му така державна дотація ще була, але за підсумками роботи в 2023 році, у результаті збільшення дохідної частини бюджету, ми вийшли з когорти дотаційних територіальних громад, тобто, стали самодостатньою ТГ. Ще хочу наголосити, що з початку повномасштабного вторгнення окремі громади мали військове ПДФО, ми ж таких надходжень не мали. Хоча військові підрозділи на нашій території є, місце реєстрації в них інше. Проте, допомогу військовим частинам надаємо з початку повномасштабного вторгнення, допомагаємо й зараз, і ця допомога зросла в рази.
– Отож, стратегія громади, а Великоберезовицька громада об’єднує 13 приміських сіл і селищ, поки триває війна, залишається незмінною?
– Так, пріоритети на 2025 рік залишаються незмінними. Це передусім безпека і оборона та забезпечення життєдіяльності громади, бюджетної сфери. В цьому році плануємо завершити і здати в експлуатацію два укриття, облаштувати укриття в будинку культури в Настасові, встановити тут вентиляційну систему, адже це укриття діє і для місцевого ліцею.
Наша громада у 2024 році брала участь в програмі Європейського інвестиційного банку «Енергоефективність громадських будівель в Україні», яка буде реалізовуватися в цьому році, в її рамках у дитсадку Великої Березовиці будуть комплексно замінені на енергозберігаючі всі склопакети, система опалення, котли, утеплення фасаду, покрівлі. Також у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України плануємо завершити реалізацію проєкту з будівництва Центру надання адмінпослуг. Торік наша громада стала переможцем у цій програмі, скореговано проєктну документацію, враховуючи безпекові питання, тож маємо надію, що цей проєкт вдасться реалізувати.
Немає простих рішень
– Орієнтир на європейські та міжнародні програми і гранти – правильний та ефективний підхід, хоч і достатньо складний…
– Немає простих рішень. Ще одна важлива справа – в 2024 році обласна військова адміністрація передала нам незавершене будівництво загальноосвітньої школи в селищі Велика Березовиця, уже проведено актуалізацію проєктно-кошторисної документації, адже в попередній не було враховано вимог щодо інклюзії та безпеки. Цей проєкт для громади актуальний, дуже дороговартісний, розраховувати винятково на власні кошти буде складно, тому працюємо над варіантами залучення інвестиційних коштів шляхом участі у програмах міжнародної технічної допомоги.
У Великій Березовиці є стабільна тенденція до росту населення, є майже тисяча дітей шкільного віку, і ходять вони в школу, яка розташована у пристосованому приміщенні колишнього дитсадка. 500 дітей вчаться у дві зміни, чимало наших школярів доїжджають на навчання в ліцеї у Тернопіль, Острів та Мишковичі. Тому завершення будівництва нового навчального закладу – питання дуже важливе.
У 2025 році плануємо завершити реконструкцію колишнього дитячого садочка птахофабрики у Петрикові. Це велике село, а дитсадка взагалі нема, діти відвідують дошкільні навчальні заклади в Тернополі, за це селищна рада щороку сплачує чималі трансферти Тернопільській міськраді. Восени дитсадок у Петрикові плануємо відкрити.
Хочемо, щоб усі діти зростали в теплі, любові й під мирним небом. Тому працюємо на перемогу, дякуємо Збройним силам України за мужність, захист і можливість зустрічати новий день.
Ганна МАКУХ