Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Мародерство: у Кременці у підземеллі під собором знайшли розграбовані давні поховання (ФОТО)

Розграбовані поховання заможних жителів 17-18 століття знайшли під Свято-Миколаївським собором у Кременці. Про це розповів директор Кременецько-Почаївського історико-архітектурного заповідника Василь Ільчишин. Він припускає, що тут можуть бути поховані тисячі людей, пише Суспільне.

Стаття містить чутливий контент.

За словами Ільчишина, собор був у користуванні представників московського патріархату майже 200 років. Нагадаємо, передали його заповіднику в листопаді минулого року.

Тут ми бачимо жахливу сцену мародерства: гору одягу і розбиті труни. А позаду мене знаходиться ціле скупчення кісток із поховань. Тобто, тут зумисне їх діставали з гробів, витрушували кістки, одяг скидали на одну купу, інші речі на другу, спеціально для пошуку отих цінних предметів, які містилися у похованнях. З дитячих поховань навіть здерті натрунні хрести, які могли бути з дорогоцінних металів. Видно, що якісь поховання, які знаходились на поверхні ось цій — поруйновані. Крім того, вони ще й вкопувались у підлогу для пошуку отих поховань давнішого часу. В підземеллях церкви хоронили найповажніших людей, прихожан храму, це були меценати, жертводавці, які давали кошти на розбудову храму, каже Василь Ільчишин.

Директор заповідника планує зафіксувати всі пошкодження та звернутися до поліції, бо вважає, що попередні власники порушили законодавство України:

Є згадки, що в 90-х роках під час ремонтних робіт сюди потрапили представники московського патріархату, але вони з’ясували, що це католицькі поховання і на тому справа була закрита. Але згідно з українським законодавством, після виявлення ось таких кісток, якщо це не є кримінальною складовою, то викликається орган охорони культурної спадщини, археологів, які мають зробити своє заключення, що це є християнські поховання, їх треба дослідити, потім перепоховати. А що ми бачимо тут? Вони не зверталися в орган охорони культурної спадщини, просто виявили ці поховання.

Допомагав із пошуками входу в крипти теперішній настоятель храму отець В’ячеслав Савельєв. Він каже, найширший вентиляційний хід, через який можна дістатися в крипти, був замурований газоблоками та закритий монтажною піною.

Храм будував чернечий орден францисканців, розповідає докторка історичних наук Ірина Скакальська.

Василь Ільчишин каже, тепер шукатимуть фінансування й археологів для дослідження знайденого та звернуться в поліцію.

Кореспонденти Суспільного телефонували до колишнього настоятеля храму отця Василія Вознюка, аби отримати коментар щодо цієї ситуації. Він відповів, що її не коментуватиме, адже не знав про існування крипт.

Вибиті вікна та двері: вночі на Тернопільщині збили шахед

На Тернопільщині судитимуть ексдиректора приватного підприємства за розтрату чужого майна на понад 17 млн грн