Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

У Миколаївському соборі в Кременці зникли стародавні ікони

У Свято-Миколаївському соборі в Кременці на Тернопільщині зникли ікони та кивоти 19 століття, а також церковні чаші та стародруки. Про це розповів Суспільному виконувач обов’язків директора Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника Василь Ільчишин.

Відсутність церковних реліквій виявила комісія заповідника під час інвентаризації майна. Звірку провели після виселення із собору громади Української православної церкви московського патріархату. Зникли й інші речі, але, допоки триває кримінальне провадження, всього переліку не оприлюднюють.

“У каплиці в куті стояло два великі дерев’яні кивоти (шафки зі скляними дверцятами для ікон). Була ікона Белзької та один великий дерев’яний кивот 19 століття з іконою Юрія Змієборця. Будемо намагатися добиватися юридичним шляхом, аби попередній користувач собором повернув незаконно забрані предмети. Це є твори мистецтва, вони — невіддільна складова храму”, – зазначив Василь Ільчишин.

Окрім цього, чотири ікони 18 століття потребують реставрації.

“Добре видно по цих іконах, що вони полущені, потріскані, бракує деяких елементів. З Національним реставраційним центром, філія якого є в Києві, складаємо програму. З їхніми майстрами вже працюємо над тим, щоб розробити комплексне відновлення. Біля собору облаштовуємо приміщення під майстерню. Хочемо, щоби вже з наступного року тут, на місці, займатися їх реставрацією і консервацією. Не будемо везти ці ікони у Львів чи в Київ”, – додав Василь Ільчишин.

Цьогоріч 30 листопада виконавча служба примусово повернула Миколаївський собор у власність держави. Судова тяганина з парафією УПЦ МП, яка орендувала собор, тривала впродовж 11 місяців. Це повідомив заступник директора Кременецько-Почаївського заповідника Ігор Деревінський. Він захищав інтереси заповідника в суді.

“Користувачем будівлі з 2018 до 2023 року була релігійна громада Святителя Миколая, місто Кременець, Тернопільської єпархії УПЦ. З нею був укладений договір про безоплатне користування цією пам’яткою архітектури відповідно до чинного на той час законодавства. Термін оренди закінчився в лютому 2023 року. Згідно з умовами договору вони повинні були повернути цю пам’ятку архітектури назад у заповідник, оскільки він є уповноваженим власником майна від Міністерства культури та інформаційної політики на праві оперативного управління”.

Найбільшу в Україні шопку в Тернополі відкриють на Святвечір

Тернополянин викрав сейф із 230000 грн