Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Двері в космос: обсерваторія на Тернопільщині відзначає 5-річчя

Лозівська астрономічна обсерваторія (надалі – ЛАО) відзначає своє 5-річчя. Урочисте відкриття відбулося 20 червня 2018 року в селі Лозова, що в Байковецькій територіальній громаді, на території НВК “Лозівська ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ”.

Це не перша сільська і не перша шкільна обсерваторія, оскільки такі обсерваторії існували до виникнення ЛАО. Але це наразі перша шкільна сільська автоматизована обсерваторія в Україні, що робить її унікальною на цей момент. Відкриттям куполу і наведенням телескопа ЛАО на об’єкт в небі можна керувати дистанційно з кабінету фізики Лозівської школи,  – розповіли на сторінці Лозівської астрономічної обсерваторії.

ЛАО – астрономічна перлина Тернопільщини та окраса Лозови. Впродовж п’яти років обсерваторія гостинно приймає відвідувачів з усіх куточків України, закордонні делегації, проводить екскурсії та астрозаходи. На базі ЛАО астролюбителі Тернопільщини мають змогу отримати чудові астрофото, дискутувати на наукові теми і поглиблювати свої знання про Всесвіт. ЛАО “відчиняє двері” в космос для дітей: на екскурсії приїжджають школярі зі шкіл Тернополя та області. Екскурсії для дітей і дорослих проводять учасники клубу любителів астрономії “ТерАстро” Юрій Стоянов, Дмитро Кучер, члени Астрономічного товариства Тернопільського району “Небозвід” Михайло Шемеля, Богдан Плисюк. Технічну підтримку астрономічного обладнання здійснює учасник клубу любителів астрономії “ТерАстро” Сергій Вербицький.

Працювати з телескопами ЛАО мали можливість діти, які відвідували астрономічні гуртки, що діяли для учнів Лозівської школи. Гуртки наразі, на жаль, призупинені у зв’язку з активною фазою російсько-української війни. Сподіваємося, після завершення війни вони знову функціонуватимуть. Задля того, щоб наблизити цей момент, коли діти матимуть мирне дитинство та зможуть вчитися так, як це було до війни, любителі астрономії з всієї України стали на захист Батьківщини і пішли служити до лав Збройних сил України. Пишаємося нашими захисниками, зокрема, учасником клубу любителів астрономії “ТерАстро” Андрієм Ревуном, який є нашою молодою зіркою діпскайфото і астропейзажної фотографії. Під час функціонування астрономічних гуртків Андрія запрошували як гостя і професійного фотографа, який навчав наших гуртківців основам нічної зйомки, розповідав і показував специфіку процесу фотографування нічних астропейзажів та опрацювання діпскайфото.
Зараз ми всі чекаємо перемоги, живемо мріями про майбутнє ЛАО, плануємо заходи на перспективу, накопичуємо ідеї і роздумуємо над способами їхньої реалізації в післявоєнний період. Вивчаємо досвід обсерваторій закордоном, зокрема автор цих рядків мала змогу взяти участь в астрономічних спостереженнях і побачити цікаве астрономічне обладнання в Італії, а також побачити ставлення до науки і освіти загалом у цій чудовій країні, позитивні моменти і підходи, які варто запозичити.

У світлі підвищеної уваги до України тепер люди закордоном цікавляться не лише війною, а також культурою України, станом науки, Україною вцілому. Ми тішимося, що маємо можливість розповідати про Лозівську обсерваторію і про розвиток любительської астрономії на шпальтах іноземних видань. Щиро вдячні за спілкування і підтримку Олені Земляченко, співробітниці Харківського планетарію, яка перебуває в Японії і розповідає людям про любителів астрономії України, астрономічні клуби та розвиток аматорської астрономії в Україні, зокрема і про ЛАО.

Упродовж цих п’яти років любителі астрономії Тернопільщини почали накопичувати книжковий фонд ЛАО зі своїх домашніх колекцій, щоб діти, які навчалися і навчатимуться на астрономічних гуртках мали доступ до якісних навчальних матеріалів. Імпровізована бібліотека ЛАО і надалі поповнюватиметься книжками про астрономію і космос. У цьому аспекті цікавим є досвід співпраці з Сергієм Даниленком, який опікується і організовує друк книг на астрономічно-космічну тематику. Просимо усіх охочих посприяти йому в цьому і задонатити на гарні книги українською мовою, як зробили це ми, любителі астрономії Тернопільщини. Тим більше, що кошти від друку книг йдуть на потреби армії. Читаємо хороші книги – підтримуємо нашу армію і таким чином наближаємо перемогу України. Незабаром до бібліотеки ЛАО надійдуть книги “Астрономія для дітей” авторства Ольги Шибки і “Жага космосу” Роберта Зубріна.

Продовжуючи тему книг, варто зазначити, що готується видання україномовного ілюстрованого астрономічного атласа-довідника “Путівник зоряним небом”, створеного учасниками клубу любителів астрономії “ТерАстро” і який упорядкував Володимир Кріса. Очікуємо той час, коли зможемо розмістити атлас на поличках бібліотеки ЛАО.
Все, що зроблено, і те, що у планах, любителі астрономії Тернопільщини обговорили під час астропосиденьок в офіційний день народження ЛАО – 20 червня. Загалом, оцінюючи цей 5-тирічний досвід функціонування ЛАО, можна впевнено сказати, що Лозівська обсерваторія і люди, які вкладають частину свого життя і свій ентузіазм, щоб усі охочі змогли побачити красу зоряного неба і почерпнути щось нове для себе про Всесвіт, утворюють неймовірний симбіоз, завдяки якому працює вся система. Висловлюємо сподівання, що так буде і надалі, які б складні часи не довелося пережити.

Штормове попередження на Тернопільщині

Небезпечні розваги: на Тернопільщині троє підлітків зі Львова подорожували на вантажних вагонах