Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Українці святкують День матері

У другу неділю травня українці відзначають День матері. 2022 року свято випадає на 8 травня. Відзначати його офіційно в Україні почали з 1999 року, але свято має тривалішу історію.

Де зародилося свято?
Вважають, що традиція всесвітнього святкування зародилася в США напередодні Першої світової війни. Але ідея з’явилася ще раніше й належить американській пацифістці Джулії Ворд. У 1870-х вона збирала в Бостоні масові мітинги з цього приводу, але влада не звертала на них уваги.
1907-го справу Джулії Ворд продовжила активістка Анна Джарвіс. Жінка втратила матір і відчувала провину, що не змогла віддячити їй і висловити любов. Почала писати листи до політиків і відомих осіб, щоб підтримали ідею Дня матері.
1910 року першим відсвяткував День матері штат Вірджинія. Чотири роки потому президент Томас Вудро Вільсон підписав постанову про святкування Дня матері кожної другої неділі травня.
Після США День матері почали відзначати у Швейцарії та ще в 30 країнах. У Великій Британії матерям дарують торт, прикрашений 12 кульками марципанів, в Австралії – хризантеми, у Японії – гвоздики, у Мексиці – проводять католицьку службу з піснею Las mananitas. У кафе й ресторанах для матерів готують спеціальні страви.
У США цього дня, окрім подарунків, заведено носити на одязі гвоздику будь-якого кольору, але не білого. Бо ним вшановують пам’ять померлих матерів.

Українські традиції Дня матері
Між українцями традиція свята почала ширитися 1928 року. Тоді його провела Спілка українок Канади. За рік із такою ініціативою у Львові виступила редакторка тижневика “Жіноча доля” та організаторка-референтка Спілки українок Олена Кисілевська. Для матерів на Західній Україні, яка входила до складу Польщі, влаштовували різноманітні заходи й урочистості.
З приходом радянської влади 1939-го святкування заборонили. День матері не відзначали майже 50 років, а матерів вітали на 8 березня. Свято повернулося завдяки наполегливості громадських організацій в Україні й діаспорі.
В Україні офіційно, згідно указу Президента України від 10 травня 1999-го, День матері вшановуємо в другу неділю травня, цьогоріч свято Матері – 8 травня. Його традиційно пов’язують із вшануванням Пресвятої Богородиці – матері Ісуса Христа. Вона є також Матір’ю України.
8 травня українці вітають матерів незалежно від віку, а також вагітних. Дякують за все добре, що вони зробили. Дарують поцілунки, квіти, листівки чи сюрпризи. Беруть на себе всі хатні турботи, готують їжу. Хто живе окремо, навідуються в гості або телефонують.

Псевдобанкір виманив у жителя Тернопільщини 85000 грн

“Ми подолаємо зиму, яка почалася 24 лютого. Її розтопить українське сонце!”- Володимир Зеленський (ВІДЕО)