Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Унікальні документи та речі повстанців: на Тернопільщині у бідонах знайшли найбільший архів ОУН

У Тернопільській області в трьох бідонах віднайшли найбільший архів ОУН.

Унікальні документи датовані 1948-1951 роками, особисті речі повстанців.

Але найцікавіша знахідна понад 20 малюнків авторства Ніла Хасевича.

Презентація знахідки відбудеться 14 грудня.

Нижче детальніша інформація.

14 грудня 2021 року об 11-00 у приміщенні Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини (вул. Медова, 5) відбудеться презентація нещодавно віднайденого архіву ОУН (ймовірно організаційної референтури ОУН Подільського краю, датований 1948-1951 рр.), який знайдено 13-14 жовтня 2021р. на Бережанщині.

У трьох бідонах, знайдених пошуківцями Андрієм Хруником і Андрієм Остапом на Бережанщині, виявлено речі повстанців: вишиванка, фотоапарат, булавки, нитки, центральні й пропагандистські видання підпілля ОУН і УПА, листівки, звернення, бофони, брошури тощо, а також бібліотека, складена з радянських книжок.

Родзинкою матеріалів з бідонів є альбом з роботами відомого українського графіка і художника, активного учасника збройного підпілля, члена Української Головної Визвольної Ради Ніла Хасевича.

У альбомі представлено понад 20 робіт, виконаних ним особисто та у співпраці з учнями-графіками підпілля.

Важливими матеріалами є звіти теренових осередків ОУН, датовані 1949-1951 рр., з Тернопільщини, а також із Львівського краю ОУН та Волині (Берестейщина, Рівненщина, Житомирщина та ін.).

На значній частині пакетів та конвертів був поданий цифронім “579”, який належав організаційному референтові ОУН Подільського краю Іванові Прокопишину («Бурлан», «Модест»; уродженець с. Теляче, тепер Мирне, Підгаєцького р-ну, 1924 р.н.), який загинув 6 листопада 1951 р. на хуторі Підболото біля с. Темногайці, що на Шумщині.

У підпіллі “Бурлан” кілька разів був відзначений повстанськими нагородами, а від головного військового штабу УПА отримав звання сотника-політвиховника.

Подільський край, як організаційно-територіальна одиниця ОУН, у 1949-1951 рр. складалася з Чортківської, Тернопільської, Кременецької, Кам’янець-Подільської та Вінницької округ. На частині інших пакетів та конвертів були зазначені цифроніми “Д-48”, “СК-9” та “КР-3”. “Д-48” – цифронім Йосипа Демчуча («Луговий», «Стріла»»; уродженець с. Петрики Тернопільського р-ну, 1923 р.н.), який з 1949 р. розбудовував на території Вінниччини округу ОУН, а у лютому 1951 р. був заарештований органами МВД у м. Вінниця.

В обласній тюрмі був закатований 22 жовтня 1952 р. “СК-9” – цифронім Михайла Качанівського (“Качур”, “Скоб” ) – Кам’янець-Подільського окружного провідника ОУН, який потрапив у полон у листопаді 1951 р. “КР-3” – цифронім Ілярія Сказінського (“Крига”, “Тимчук”), який у 1949-1951 рр. виконував обов’язки Чортківського окружного провідника ОУН та був співробітником крайового осередку пропаганди ОУН Подільського краю.

Його заарештували працівники МДБ у травні 1951 р. та прилюдно стратили 28 жовтня 1951 р. у м. Чортків. Ряд цифронімів на цей час не розшифровані, однак пошук даних ведеться спільними силами музейних працівників, краєзнавців та науковців із Тернополя, Києва, Львова, Рівного.

Участь у заході візьмуть відомі дослідники національно-визвольної боротьби. Довідка. Архів ОУН, датований 1948-1951рр., знаходився за м. Бережани, перед с. Малинівка – не доїжджаючи до джерела з правої сторони від дороги у лісовому масиві на віддалі 1,5 км.

Перший бідон знайшли 13 жовтня 2021 р. на глибині до 40 см., а другий і третій – 14 жовтня 2021 р. на віддалі 10 метрів один від одного у вигляді трикутника. 17 жовтня 2021 року директор Музею національно-визвольної боротьби Євген Філь разом з представником геодезичної служби Романом Стецем зробили прив’язку до місцевості та карти і відзняли ці місця.

У Тернополі з 17 жовтня по 15 листопада працівники музею розсортували і записали наявні архівні матеріали.

У Тернополі викликали поліцію до трьох підозрілих людей у підвалі (ФОТО)

Смертельна аварія на Кременеччині: зіткнулися дві автівки, загинула жінка (ФОТО)