У Борщеві відбувся Всеукраїнський фольклорно-мистецький фестиваль «Борщівська вишиванка» та гастрономічне свято «Борщ’Їв». На святкування з’їхались чимало гостей, яких місцеві господині із сіл громади пригощали борщами.
Він готується на дровах, в великих казанах під відкритим небом. Головне в борщі — душа і любов, вкладені в нього. В кожної господині він відрізняється і два рази приготувати однаковий борщ не можна, — розповідає Марія Прокопик, майстер виробничого навчання Борщівського професійного ліцею
Свої борщі представили господині із 17-ти старостинських округів громади. Кожна приправляла національну страву власним секретом.
Народний депутат України Іван Чайківський, який відвідав захід, зізнається, спробував тут різноманітні види борщу, про які раніше не чув.
І не один скуштував знаменитий борщ, а різний, варений в печі і герметично варений, який тільки господині не презентували, адже найкращий борщ сьогодні в Борщеві, — Іван Чайківський, народний депутат України.
Колектив дитячого садочку «Мамине сонечко» села Кривче бере участь в фестивалі четвертий раз.
Готували на м’ясному бульйоні, сметана домашня, все домашнє,— ділиться Валентина Шерман, директорка садочку «Мамине сонечко» с. Кривче.
В кожної господині є свій секрет, вони застосовують його, і тому борщ робиться особливим, смачним і неповторним. Але секрет вони свій все одно не відкриють,— говорить Петро Чомко, староста Кривченського старостинського округу.
Невід’ємною частиною заходу став ярмарок борщівських вишиванок. Усі охочі могли обрати вишиті вироби на свій смак.
Вишиванка для українця — унікальна святиня, це генетичний код нації. Дуже важливо, щоб ми берегли це, примножували, пропагували, тому що це нам передалося від діда-прадіда і ми це маємо передати своїм дітям. Дуже добре, що в цьому краї шанують ці традиції, передають, пропагують і мають таку славну історію, — наголошує Володимир Болєщук, перший заступник голови Тернопільської обласної ради
Борщівська вишита сорочка – унікальна, адже шита переважно чорними нитками на білому домотканому полотні.
Борщівський край — край унікальної борщівської вишивки. Існує багато легенд, але так склалося, що ці легенди пов’язані із сумним змістом, однак борщівська вишиванка відома на теренах не лише України, а й в цілому світі, — говорить Тетяна Горб’як, керуюча справами(секретар) виконавчого комітету Борщівської міської ради.
Дуже відома легенда про борщівську вишиванку, коли в одному з сіл Тернопільщини татари вбили всіх чоловіків малих і старих. І жінки, які залишилися, поклялись, що будуть носити чорні вишиванки 7 поколінь і це покоління є передостаннім, яке носить цю обітницю,— розповідає Галина Ковбель, учасниця фестивалю.
Тут співають за чорну вишиту сорочку. Кожного року потрібно фестиваль робити, щоб молодь знала, звідки вона походить, яка її культура,— вважає Галина Кічан, гостя фестивалю.
Цьогоріч фестивалі у Борщеві відбулись втринадцяте. Завершився захід мистецьким дійством за участю обрядово-фольклорних, хорових, хореографічних, інструментальних колективів та окремих виконавців.