19 серпня православні християни відзначають другий Яблучний Спас або Преображення Господнє.
►На свято Яблучного Спаса категорично не можна скупитися, лаятися і лихословити, конфліктувати з оточуючими, говорити й бажати погане іншим людям. Необхідно пробачити всі образи іншим людям. Також не можна відвертатися від людей, які просять про допомогу.
►На другий Спас не можна їсти яблука до освячення в церкві. Раніше, тільки після відвідання богослужіння у свято Яблучного Спаса, люди починали збирати фрукти нового врожаю і дякувати Богові за все його дари.
►Як і в інші церковні свята, на Яблучний Спас, не можна виконувати важкі роботи: займатися будівництвом, працювати в полі, по дому і в городі, займатися рукоділлям, шити, прати, прибирати.
►У цей день не можна вбивати або проганяти комах — до них на другий Спас особлива повага.
►Не можна купатися у водоймах на Яблучний Спас. Згідно з давнім повір’ям вважалося, що можна потривожити водяних і русалок, які в цей день залягають на дно і готуються до зимової сплячки. В цьому випадку можна накликати біду на всю сім’ю.
►Заборонені галасливі вечірки й гуляння, розпивання алкогольних напоїв, вживання м’яса, молока, жирної і тваринної їжі. Перевагу варто віддати рослинній їжі.
Що можна робити на свято Яблучного Спаса
►На свято Яблучного Спаса можна збирати яблука нового врожаю і заготовлювати їх на зиму: варити варення, сушити, консервувати.
►Можна випікати пироги з яблук, готувати млинці та вареники з яблучною начинкою.
►Можна пригощати освяченими яблуками сусідів, друзів і всіх, хто потребує. Вважається в день яблучного Спаса вони мають особливу цілющу силу.
Свято Яблучного Спаса: народні прикмети в цей день
До найпоширеніших народних прикмет на другий Спас можна віднести:
- Яка погода на Яблучний Спас — така буде і на Покрову
- Бджоли рояться — до дощу
- Йде дощ — до холодної та дощової осені
- Сухий і сонячний день — осінь буде суха і тепла