На Тернопільщині викопали архів ОУН: його рятують дослідники (ФОТО)

Днями на Тернопільщині пошуковці відкопали бідон з унікальними документами українського підпілля. Наразі знахідку рятують, щоб потім оцифрувати й оприлюднити онлайн на Електронному архіві Українського визвольного руху.

Час від часу в Україні знаходять закопані 70 років тому документи структур визвольного руху — УПА та ОУН. Таким чином повстанці намагалися зберегти для наступних поколінь історію боротьби за незалежність. Документи консервували переважно в алюмінієвих молочних бідонах або металевих скриньках.

Цього разу, 4 липня, у бідоні знайшли низку теренових звітів підпілля Організації українських націоналістів, а також протоколи допитів та іншу ділову документацію 1945-1949 років. Про це повідомляє Історична правда.

Дослідники запевняють: новий архів ОУН належить рівню не нижче надрайону. Фахівці помітили чимало документів референтури Служби безпеки ОУН, яка займалася оперативною роботою, координувала інформаторів та організовувала захист підпільних ланок від ворожих впливів.

“Архів зберігся досить добре, однак багато документів потребують реставрації. Певні, 70-80% знайденого можна врятувати, що ми зараз і робимо у нашій лабораторії”, — говорить історик, член Центру досліджень визвольного руху, директор Національного музею “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий.

Заява Pfizer: від Covid-19 необхідно три дози вакцини

Нива поступилася в спарингу Агробізнесу, а завтра зіграє з молодіжкою ковалівського Колоса