У Великоберезовицькій громаді — 5 будинків культури, 7 клубів, 12 бібліотек, музична школа. У деяких селах будівлі в доброму стані, а у деяких — бажають кращого. Щоб культура розвивалася, мешканці могли організовувати різні заходи, передусім в належному стані мають бути заклади культури.
Отож розпочали з ремонтів. Коштів на потреби галузі у місцевому бюджеті обмаль, тому працівники закладів культури роблять ремонти власними силами.
Відділ культури Великоберезовицької селищної ради очолює Микола Злонкевич. Дотепер він обіймав посаду голови Настасівської ОТГ, свого часу був директором будинку культури села Настасів, працював у районному будинку культури. Загалом у галузі культури — понад 30 років.
– Великоберезовицька селищна рада взяла на баланс усі заклади культури в селах, не закрила жодного закладу. Більше того, наша громада єдина в колишньому Тернопільському районі утворила свої окремі відділ культури та відділ освіти, розмежувавши галузі, — наголошує Микола Злонкевич. — Це дасть можливість глибше розвиватися та якісніше надавати послуги населенню по окремих напрямках. Маємо 5 будинків культури, у Великій Березовиці — два корпуси, 7 клубів, 12 бібліотек, Острівську музичну школу. Єдине село, де нема клубу, — Миролюбівка, але у планах – будівництво такого закладу у цьому населеному пункті. Залишили заклади культури навіть у невеличких селах, таких як Серединки і Хатки, щоб люди і там мали умови для розвитку. Виходячи з можливостей громади, ми взялися за поточні ремонти в закладах. Приміщення в Мишковичах, Настасові, Острові, Буцневі, Петрикові, Лучці — в задовільному стані за сприяння Тернопільської районної ради та адміністрації. У Великій Березовиці корпус, де був районний будинок культури, теж добротний, а ось старий корпус у селищі потребує капітального ремонту. Мар’янівський клуб визнали аварійним ще раніше. Протікає дах, як наслідок — осипаються стіни, починати треба з «нуля». Проте на капітальний ремонт потрібні величезні кошти. Для Мар’янівки — щонайменше 4-5 млн. гривень. Таких грошей у громади нема і невідомо, коли будуть. Наразі хочемо довести до пуття діючі приміщення. Щоб не брати в громади значні кошти з бюджету розвитку, просимо тільки на будівельні матеріали, роботи виконуємо своїми силами.
Він розповів, що спільними зусиллями працівників будинків культур, жителів приміщення оновлюють.
– Здираємо стіни, підлогу по клубах, подекуди збиваємо до цегли, щоб освіжити штукатурку, — продовжує Микола Ярославович. — У Йосипівці взагалі зірвали сцену і підлогу — залили стяжку, підготували стіни до реставрації. Міняємо вхідні двері, вікна. Усі роботи взяли на себе керівники закладів, художні керівники та технічний персонал. Доводиться самим давати собі раду, щоб не бути тягарем для громади. Приємно, що небайдужі мешканці сіл, особливо молодь, обіцяє допомогти з роботами. Подекуди потрібні чималі ресурси. Так, у Настасові будинок культури має площу 2,5 тис. квадратів. Половина — в доброму стані, інша — в поганому. Добре, що там соціальну сферу підтримує підприємство «Агропродсервіс». У декількох селах клуби знаходяться у старих хатинах, подекуди на глиняній основі, де частково протікають дахи, осипаються стіни. Помалу будемо відновлювати їх, осучаснювати. Звісно, це питання не одного року чи навіть п’ятирічки.
Микола Злонкевич переконує, що громада має не одну ідею, як осучаснити будинки культури та відродити діяльність гуртків та вистав.
— Хочемо відкрити кімнати для розумових настільних ігор, при допомозі бібліотекарів — відродити драматичні гуртки, вистави. За останній рік бачимо, що все більше дітей почали відвідувати бібліотеки, адже там не тільки видають книги, а й організовують виставки, зустрічі з цікавими людьми, – розповів Микола Злонкевич.