І колись, і тепер найвищим моральним авторитетом як в сільській громаді, так і в містах користуються священники, лікарі та вчителі. До них ідуть люди за порадою та допомогою. Саме тому в часи пандемії – того лиха, що не минає ні домівки, ні культові заклади, ні установи, варто громадянам дослухатися до слів предстоятелів церков.
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав від початків епідемії констатував: «Коронавірус – це серйозно і надовго. І поки не знайшли ліки, єдиним захистом є плекання правил гігієни».
На початках пандемії СOVID-19, коли всі були нажахані інформацією з Китаю, Європи та США, люди свідомо дотримувались дистанції, ізоляції, користувались повсюдно засобами індивідуального захисту та засобами дезінфекції. Коли на цьогорічні різдвяні свята заходив до переповнених храмів, побачив, що не у всіх прихожан були маски, в багатьох – сповзли людям на підборіддя, чимало громадян почали носити свій захист задля годиться.
Саме тому вдаємося до мудрих слів та допомоги священнослужителів: вас послухають віруючі, ви зможете достукатися до сердець та розуму прихожан. «Якщо хтось раніше був скептичний до цього, то нехай піде в переповнені лікарні, – переконував Блаженніший Святослав, – поспілкується з медиками, які розуміють, що це сьогодні загрозлива хвороба, яка бичує не тільки Україну, але й увесь світ. І поки не винайдені ліки проти цієї недуги, єдиним ліком є плекання певної культури: носіння масок, миття рук, соціальна дистанція. Ця культура мусить перетворитися на елемент особистої культури кожного українця».
У теперішній час просвітницькі заходи зможуть допомогти сповільнити поширення COVID-19 й уникнути ризику перевантаження системи охорони здоров’я хворими, щоб кожен міг отримати необхідну медичну допомогу. З особистої безпеки, профілактики інфікування коронавірусною інфекцією має починатися день кожного громадянина. Тепер літургії проводяться в онлайн режимі. Важливо для людей, які старші за 65 років, якщо це можливо, залишатися вдома. Адже за словами медиків, якщо на п’ять відсотків зменшиться рух старших осіб за межі своїх домівок, то на 75 відсотків зменшиться кількість смертельних випадків коронавірусної хвороби. До того ж, церквами на час карантину через коронавірус дозволено задля безпеки не цілувати ікони.
Предстоятель ПЦУ Епіфаній, підсумовуючи 2020 рік, сказав: «Храми не будуть закриватися, але і церкви також не повинні зловживати, повинні дотримуватися тих карантинних обмежень, які запроваджені українським урядом, підходити до цього мудро, зважено і відповідально… Якщо ми будемо насправді відповідальними, то побачимо, що поступово хвороба буде спадати».
Наші медики можуть підтвердити, що особиста обережність, користування засобами захисту справді допомагає. І, можливо, більшою бідою є те, що люди не вповні впровадили в особисту культуру ці елементи захисту себе і свого ближнього. Гадаю, ми тут маємо величезне поле для співпраці як священнослужителів, так і медиків, вчителів, працівників установ та організацій, які працюють з людьми і для людей, над безпекою на час карантину. Якщо священник звернеться до прихожан з проханням користуватись в храмі масками, дотримуватись соціальної дистанції та обробляти руки – його послухають найбільше.
Справді, чому б зараз так само ретельно, як заходимо до маршруток і крамниць у масках, боячись штрафів, не забувати про особисту безпеку і в лікувальних закладах, де можуть собі дозволити ходити без засобів індивідуального захисту, і в церквах – всюди дотримуватись визначених вимог під час епідемії.
Ми вже усвідомили, наскільки неоціненним є дар життя і здоров’я. Ми вже усвідомили, як люди потребують теплих взаємин: із ближніми, із собою та з Богом. Долаючи виклики часу, важкі часи епідемії COVID-19, ми мали можливість ставати духовно сильнішими.
Допоможіть і собі, і всьому суспільству розпочати цей рік, пережити всі різдвяні свята в здоров’ї та добрі й інших дочекати…
Федір Бортняк, в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області