Християни надзвичайно шанують Святвечір – свято, що символізує об’єднання сім’ї, родинне тепло та затишок. Цей особливий день напередодні Різдва намагаються провести в колі сім’ї, відвідати рідних та близьких, пом’янути померлих.
До Святої вечері люди намагалися не їсти. Після сходу першої зірки всі сідали за святковий стіл. 12 пісних страв – символ, що означає 12 учнів нашого Спасителя. Ще одним обов’язковим атрибутом Різдва є дідух, що розміщувався на покуті.
Головна традиційна страва – кутя. Її готують з потовченої пшениці, додаючи мак, горіхи мед, сухофрукти. Зерно – символ вічного життя, тому до нього ставилися з особливою повагою та шаною. Наші предки вірили, що кутю після вечері слід залишити, щоб душі померлих родичів скуштували її, тому клали на стіл ще й ложки та рушничок.
Пісний борщ – символ пролитої дитячої крові Іродом. До нього слід додавати буряковий квас. На Святвечір вода заміняється узваром. Його готують з сухофруктів, додаючи мед. Цей напій символізує родючість та достаток. Важливою стравою є хліб, що означає смерть і воскресіння.
Готують також пісний капусняк. Риба має особливе значення для християн, бо її зображення було монограмою Ісуса Христа. Риба – християни, вода – віра, Боже Слово.
Обов’язково на кожен кут столу треба покласти часник, бо він захищає дім від злих духів та хвороб.
Квасоля та горох дуже важливі страви, бо означають єдність та силу сім’ї.
Голубці теж готуються пісні, але від цього вони не стають менш смачними. Вони означають мир та умиротворення.
Пампушки – ознака достатку та щедрості, святкової атмосфери. Каша та вареники на столі є ознакою сімейного благополуччя, єдності, працьовитості.
Бережімо свої традиції та звичаї, бо це – наша історія та культура, минуле та майбутнє.