Верховна Рада підняла мінімалку з 4723 грн до 5000 грн. А з 1 січня взагалі буде 6000 грн.
Ви думаєте, що Зеленський підвищує мінімалку з метою покращити життя людям? Тоді я іду до вас. І пояснюю, що це технологія.
Деталі:
1. Сесію зібрали позачергово. Це щоб питання якими можна похвалитися обговорювали не поруч з десятками інших тем, а стояли особнячком і вигідно відсвічували президента.
Бо усі анонси висвічували, що ця позачергова сесія – його ініціатива. Ось він думає про Великий державний герб. Ось він підписує з Європою меморандум на 1,2 млрд євро. А ось – піднімає мінімалку. О, чарівник, дай поцілувати твої руки.
2. Щоб одразу зняти усі питання. Мінімалку підвищувати треба. Щороку. Не бездумно.
Уряд Гройсмана, коли робив пенсійну реформу, дуже чітко прив’язав два коефіцієнти до збільшення пенсії. Пенсія переглядається раз на рік до 1 березня. Збільшується на врахований коефіцієнт інфляції і на відсоток збільшення мінімалки. І не треба нікому руки цілувати – усе розписано у законі.
Тут можна зробити так само. Наприклад, прийняти закон у якому було б сказано: з 1 березня кожного року (січень і лютий місяці на те, щоб порахувати коефіцієнти) ми збільшуємо мінімалку на 10% + на інфляцію у попередньому році.
Наприклад, вона була у 2020 році 7%. Значить з 1 березня 2021 року – мінімалка піднімається на 17%. Усі все розуміють. Але ніт. Треба зробити так, щоб всі дізналися, хто благодєтєль.
3. Кажуть, кричіть “ура”, бо у зв’язку з цим збільшуються відсотки у Пенсійний фонд аж на 1,7 млрд грн. “Королева в восхищении”, як говорив один кіт. Ага. Бюджет Пенсійного фонду 481,3 млрд грн. (з яких 181 млрд – прямі виплати з державного бюджету). Вау, збільшення на цілих 0,3%! Нічого собі.
Збільшуються відсотки у Пенсійний фонд аж на 1,7 млрд грн. “Королева в восхищении”, як говорив один кіт. Ага. Бюджет Пенсійного фонду 481,3 млрд грн. Збільшення на цілих 0,3%!
4. Кажуть, що це додатково додасть у державний та місцеві бюджети 4 млрд грн через збільшення податку на доходи фізичних осіб – ПДФО. Ось, бачите? Врятували бюджет.
Це при тому, що держбюджету перепадає 25% від зібраного ПДФО. А у нас дохідна частина близько 900 млрд (це ми зібралися зібрать), а видаткова частина 1,2 трлн. У нас по касі баланс не зводиться на 300 млрд.
А тут цілий мільярд в прикупі.
Народ України у глибокому реверансі перед президентом.
5. Насправді Зеленський підставив усі місцеві бюджети. І сильно. Якщо коротко: кожен тренер у спортшколі чи няня у садочку якоїсь Забурбелівки тепер отримають + 277 грн. Назад у бюджет ОТГ повернеться (через сплату ПДФО) рівно 30 грн. Тобто 247 грн – прямий попандос. Тому що у Забурбелівці у грудні минулого року, коли приймали бюджет, про ініціативи президента не підозрювали.
6. Тому голова ОТГ підніме мінімалку. А решті бюджетників зріжуть на таку ж суму преміями і надбавками. Бо місцевих попередили, що усі виплати – за ваш рахунок.
У задачі запитується: і навіщо усе це було затівати, якщо вийде як завжди?
Відповідь: скоро вибори. Володимиру Олександровичу потрібні гарні розмови про його людяність. Щоб рейтинг не падав. Бо піпл же не розуміється на цифрах, але говорити будуть.
А взагалі – мінімалку піднімати треба. Але розумно.
P.S. Якщо зроблять з 1 січня мінімалку 6000 грн, а з 1 липня 6500 – це вже буде удар по малому бізнесу.
Але заспокою і навангую: щойно закінчаться місцеві вибори і піднімати вже нічого буде не потрібно. То щоб якось втертися – “слуги” піднімуть мінімалку до 5100 грн чи трохи більше.
Щоб було наче і підняли, але так щоб і в інфляцію не залізти. І МВФ не дратувати.
Так що виживемо.
Сергій Бобиренко, політолог