Українцям червень запам’ятався місяцем надмірних опадів, знищених зливами та градом урожаями, а також підтопленнями населених пунктів. Однак чимало кліматологів запевняють, що така погода є цілком нормальною для України через її географічне розташування.
Як інформує “Obozrevatel“, водночас зміни клімату дійсно вплинули на кількість та інтенсивність опадів, які надалі будуть лише посилюватися.
Потужні кліматичні зміни
Збільшення опадів в Україні спостерігається протягом останніх десятиріч, що пов’язано зі збільшенням інтенсивності конвекції. До цього призводить підвищення температури в помірних широтах, де є досить багато вологи, пояснила в коментарі завідувачка відділу прикладної метеорології і кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.
“Завдяки цьому хмари в нас утворюються потужніші, з більшою кількістю опадів. Швидкість потоків повітря зростає, через це утворюються шквали. Частіше почав випадати град, фіксуються випадки, коли його діаметр досягає розміру з волоський горіх”, – каже метеорологиня.
Як виявляється, середнє підвищення температури в Україні відбувається більш інтенсивно, ніж у Європі, а кліматичні зміни протягом останніх років у нас потужніші. Через це, як говорить Балабух, поява та інтенсивність гроз, злив, шквалів та смерчів збільшується.
“Підвищення середньої температури повітря за рік у нас значно перевищує темпи зростання глобальної температури по всьому європейському континенту, і вона буде підвищуватися й надалі. І це впливатиме на те, що ці процеси будуть сильніші”, – прогнозує вона.
Та водночас метеорологи бачать не лише тенденцію до збільшення інтенсивності опадів, а й до збільшення тривалості днів без дощів.
Синоптики Харківського регіонального центру з гідрометеорології розповіли, що в регіонах може спостерігатися різна інтенсивність, десь заливає, десь стоїть посуха. “На західній Україні свої погодні умови, там були накопичені опади, які призвели до потужних повеней у Карпатському регіоні, вони відрізняються від східного регіону. Зараз тут місцями заливає, але для цієї пори року це нормально”, – відзначили вони.
Але водночас декілька років тому в Укргідрометцентрі з’явився новий індикатор визначення погодних явищ.
“Існує три типи загрозливих явищ, небезпечне метеорологічне явище і стихійне явище другого або третього порядку. І ось ще кілька років тому третього порядку, найнебезпечнішого, у нас не було, його ввели два роки тому. Це більш потужні, крайні критерії, які раніше не спостерігалися в погоді. Але на сході такі явища поки проявляються не часто”, – пояснили синоптики.
Україну буде заливати
Інтенсивні опади будуть спостерігатися по всій Україні, але Карпатський регіон є найбільш небезпечним, тому що там випадає найбільше опадів по країні.
“Саме тут розвиваються найбільш потужні конвективні хмари, тому недарма цей регіон, особливо високогірний, називають “полюсом гроз”. Але якщо ми говоримо про можливі підтоплення та інтенсивні опади, то вони будуть спостерігатися на всіх територіях”, – каже Балабух.
Ще одна особливість сильних локальних злив у тому, що спрогнозувати їх завчасно майже не можливо, а отже, і підготуватися до руйнівних наслідків від негоди немає змоги.
“Дуже складно прогнозувати локальні опади: грози, град, шквали, сильні зливи. Ми можемо це побачити, коли починає утворюватися хмара і досягає певних розмірів, і ми вже бачимо, що з неї може щось випасти, тоді складаємо штормове попередження і оголошуємо”, – сказали в Харківському відділенні Укргідрометцентру.
Прогноз на липень
За даними Укргідрометцентру, в Україні місячна кількість опадів очікується 36-95 мм, у Карпатському регіоні 104-165 мм. Цифри цілком вписуються в межі середніх багаторічних значень.
До того ж синоптики прогнозують, що липень буде доволі дощовим, особливо друга половина місяця. Найбільше опадів очікують у західних та північних областях. На сході та півдні У