Понад 10 мільйонів пенсіонерів вже з квітня отримуватимуть збільшену пенсію, підвищену на тих чи інших умовах
Днями уряд анонсував підвищення пенсій та виплат кільком соціальним групам українців. Це пов’язано з плановим підвищенням чи з епідемією коронавірусу та застоєм економіки – важко сказати. Проте очевидно, що виплати все ж будуть. А от одноразові або постійні – розповідаємо далі у матеріалі.
Відповідно до прийнятого нещодавно ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби”, усі соціальні виплати на період карантину будуть продовжені автоматично. Це значить, що українцям не доведеться відвідувати державні установи та центри надання адміністративних послуг і стояти у чергах, аби оформити чи продовжити субсидії.
Одноразова фінансова допомога пенсіонерам
У квітні одноразову грошову допомогу у розмірі 1000 гривень отримають 10,6 мільйонів пенсіонерів. У Мінсоцполітики заявили, що ці гроші нарахують:
пенсіонерам, чия пенсія становить менше 5000 гривень, з урахуванням усіх надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ці гроші не враховуватимуть як дохід під час призначення субсидій.
одержувачам соціальної допомоги – особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (крім тих, хто одночасно з цією допомогою отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника або соцдопомогу дитині померлого годувальника).
одержувачам соціальної допомоги – особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
одержувачам тимчасової соціальної допомоги – непрацюючим особам, що досягли загального пенсійного віку, але не мають права на пенсію.
Підвищення пенсій
Міністерка соціальної політики Марина Лазебна дала зрозуміти, що уряд розробив програму підтримки українців, яка діятиме в умовах безпрецедентної епідеміологічної ситуації в Україні. Тобто наразі виплати будуть збільшені деяким категоріям громадян, а що буде після закінчення карантину – невідомо.
1 квітня уряд постановив підвищити пенсії у 2020 році декому з пенсіонерів відповідно до постанови про підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення. Відтак, пенсіонери старше 80 років, які отримують пенсію меншу за 9 205 гривень, щомісячно отримуватимуть виплати до 500 гривень. Це так звана компенсаційна виплата.
Також пенсіонерам, старшим за 80 років зі стажем 20 років для жінок та 25 років для чоловіків уряд встановив найменшу пенсію на рівні 2600 гривень. У Мінсоцполітики заявили, що у квітні вказану компенсацію отримають 1,5 мільйонів українських пенсіонерів.
А пенсіонерам, старшим за 80 років зі стажем 30 років для жінок та 35 років для чоловіків, збільшать мінімальні пенсійні виплати до 2100 гривень. Всього 8,5 мільйонів пенсіонерів отримуватимуть більшу пенсію.
Індексація пенсій
Збільшення виплат стосуватиметься не лише пенсіонерів з великим стажем роботи. Також у травні пенсії будуть проіндексовані на 11%, тобто приблизно на 260 гривень. Фактично дещо більшу пенсію з травня отримуватимуть 6,9 мільйонів пенсіонерів.
Допомога в оплаті комунальних послуг
Аби посилити соціальний захист і протидіяти негативним наслідкам економічної кризи, урядовці вирішили дещо збільшити субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Під час карантину понад 3 мільйони домогосподарств отримають додаткову компенсацію витрат на оплату окремих комунальних послуг.
Цікаво, що українці, які на карантині втратили роботу, зможуть скористатися субсидіями на оплату комунальних послуг у спрощеному порядку. Вірогідно, мається на увазі, першочергово та терміново.
Збільшення страховок
Відповідно до постанови про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, розмір щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві збільшено на 11%.
Також вказана страховка покриватиме професійне захворювання, що спричинило втрату працездатності, і може бути виплачена особам з правом на страхові виплати у разі смерті потерпілого. Це торкнеться 205 тисяч потерпілих на виробництві.
Урядовці зазначили, що у бюджеті Фонду соціального страхування України на 2020 рік знайшли 693 мільйонів гривень на такі цілі.
“Пряник” для безробітних
Відповідно до закону про забезпечення додаткових соціальних гарантій через поширення коронавірусу, працівники малих і середніх підприємств отримають фінансову допомогу у зв’язку з частковим безробіттям внаслідок карантину. До того ж для них мають бути збережені робочі місця до кінця карантину, інакше кажучи, їх забороняється звільняти.
Уряд прийняв постанову “Про затвердження бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на 2020 рік”, відповідно до якої бюджет Фонду збільшується на 500 мільйонів гривень.
Додаткові кошти дозволять збільшити кількість клієнтів державної служби зайнятості, які можуть скористатись соціальними програмами, що є важливим для підтримки безробітних.
До того ж через введення карантину реєстрація безробітних буде здійснюватися з першого дня після подання заяви до Центру зайнятості.
Чи “потягне” держбюджет такі підвищення
Станом на 1 січня 2020 року, як повідомили у Пенсійному фонді, в Україні проживало 11,3 мільйона пенсіонерів:
75 % з них отримують виплати за віком на суму 3064 гривні на місяць.
12 % отримують допомогу від держави через інвалідність на суму 2641 гривню.
Трохи більше 5% отримують 2916 гривень через втрату годувальника.
5% отримують виплати за вислугу років – приблизно 4500 гривень.
Менше 1% отримують соціальні пенсії – 1644 гривні.
Виходить, що з державного бюджету необхідно витратити 12 мільярдів гривень (11,3 млн осіб х 1000 грн) лише на одноразові виплати у розмірі 1000 гривень. На усі вказані підвищення пенсій та виплати соціальної допомоги Міністерство соціальної політики планує витратити вже у квітні 30 мільярдів гривень. В нинішніх умовах – це небезпечна “забавка” для держбюджету.
Тим часом підвищення от-от мають почати надходити на рахунки українських пенсіонерів. Звучить це оптимістично, але лише для пенсіонерів. Для бюджету – ні. Усі вказані вище обіцянки владі потрібно буде закріпити у держбюджеті, який прямо зараз має бути скорегований.
За словами прем’єра Дениса Шмигаля, зміни до бюджету зараз допрацьовуються, бо на позачерговому засіданні парламенту нардепи не прийняли проєкт закону про зміни до держбюджету. Це займе, як прогнозує очільник уряду, тиждень.
Джерело: ЗІК