Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Страсна п’ятниця: що можна і не можна робити в цей день

Страсна п’ятниця – найстрогіший день Страсного тижня. У 2020 році вона припадає на 17 квітня. Ми розповімо, що в цей день можна робити, а що забороняється згідно з українськими звичаями.

Історія
У Велику п’ятницю Церква згадує несправедливе осудження синедріоном Ісуса Христа. Це найскорботніший день для християн, тому що саме в п’ятницю Христос добровільно віддав Себе на хресну смерть заради людей. На богослужінні згадується час, коли Ісус Христос віддав на Хресті свій дух Богу Отцю, а тайні учні Його — Йосиф Ариматейський і Никодим випросили дозвіл у Пилата та зняли з хреста для поховання Пречисте Тіло Господнє (Ів. 19,8-10).
Страсна п’ятниця – найпісніший день Великого посту. В усіх храмах з вівтаря виноситься плащаниця — зображення зняття з хреста Тіла Господнього.
Служиться Велика Вечірня, на ній читається Євангеліє від св.Матфея про страсті і смерть Ісуса Христа, від суду у Пилата до поховання у гробі Йосифа. Коли починають співати стихири, процесія виходить з хрестом і хоругвами з церкви, священики несуть плащаницю. Обхід довкола церкви символізує похорон Ісуса Христа. В стихирах проявляється глибокий жаль і співчуття з причини смерті Спасителя.
Після завершення обходу процесія повертається до храму, де на стіл покладається плащаниця, що зображає гріб Господній.
У Великі п’ятницю й суботу віруючі йдуть до плащаниці, щоб вклонитися Спасителеві.
У дні Страсного тижня віруючим належить суворо постити «заради страстей Христових», які Він перетерпів за гріхи людства. Окрім того, посиленим постом християни намагаються гідно підготуватися до зустрічі з Воскреслим Христом. Також протягом Страсного тижня всі християни, які протягом посту ще не сповідалися і не причащалися, мають це обов’язково зробити — в будь-який день зранку, окрім п’ятниці.

Що не можна робити у страсну п’ятницю
У Страсну п’ятницю слід повністю відмовитися від їжі. Лише ввечері можна з’їсти хліба та попити воду. Також потрібно уникати веселощів та різних розваг.
У цей день не можна виконувати хатню роботу: ні шити, ні різати, ні прибирати. Слід завершити усе прибирання у Чистий четвер. Не можна працювати і на землі. Українці вірили, що якщо посіяти чи посадити щось в цей день, то врожаю не буде.
За повір’ям, у Cтрасну п’ятницю треба відмовитися від стрижки та фарбування волосся чи будь-яких інших косметичних процедур.

Що можна робити у Страсну п’ятницю
У Страсну п’ятницю християнам варто помолитися. Працювати не можна, але дозволено випікати паски. У народі кажуть, що випічка, приготована у Велику п’ятницю, не зіпсується і не покриється цвіллю, а також матиме цілющу силу. Також є народне повір’я для мам – в цей день можна відлучити дитину від грудного вигодовування – такий малюк має бути здоровий та сильний.

Піст у Страсну п’ятницю
У Страсну п’ятницю віруючі повністю утримуються від вживання їжі, духовно і фізично готують себе до Великодня. Можна дозволити собі трохи хліба з холодною водою. Однак це має відбуватися ввечері – після того, як відбудеться винос Плащаниці.

Прикмети у Страсну п’ятницю
– В давнину вважали, що якщо в це день небо зоряне – буде хороший урожай зернових, якщо весь день хмарно, “хліб буде з бур’яном”, тобто буде неврожай.
– В Страсну п’ятницю не можна плювати на землю. Народні прикмети говорять, що якщо хтось плюне на землю – від того на весь рік всі святі відвернуться.
– Прати у Велику п’ятницю не можна. Існує повір’я, що якщо у цей день випрати білизну і вивісити її сушитися, то на ньому з’являться сліди крові.
– Людина, яка повністю утримується від їжі і води весь цей день, буде знати за три дні час своєї смерті.

В Україні за добу захворіли 31 дитина та 91 медичний працівник

На вихідних перевірятимуть усіх водіїв, що в’їжджатимуть у Тернопіль