Аграрна компанія Сварог виставила на продаж право оренди близько 20 тис. га в Чернівецькій області. Переговори йдуть з саудівською компанією SALIC, що раніше купила в Україні агрохолдинг Мрія.
У компанії Dragon Capital, яка була залучена як радник з питань корпоративних фінансів, в тому числі і М&А, не коментують конкретні цифри, а підтверджують лише факт переговорів з кількома інвесторами і стверджують, що можливі різні варіанти угоди. «Ми ведемо переговори з декількома потенційними інвесторами про різні конфігурації угоди. На сьогодні компанія не розглядає окремо продаж землі», — сказав після публікації матеріалу НВ Бізнес голова агропромислового напрямку в інвестиційно-банківському департаменті Dragon Capital Юрій Астахов.
Кредитне навантаження
Сварог Вест Груп — велика аграрна компанія, яка працює в Чернівецькій, Житомирській та Хмельницькій областях. Її земельний банк, за офіційними даними Сварога, становить близько 80 тис. га. Компанія займається рослинництвом, тваринництвом, садівництвом і переробкою.
«Найімовірніше, головною причиною продажу частини активів є високе кредитне навантаження компанії. Воно становить близько $70 млн», — розповідає НВ Бізнес директор однієї з аграрних компаній на умовах анонімності. На його думку, компанія планує продати близько 20 тис. га і частково повернути кошти банкам. Борг, що залишився, найімовірніше, буде реструктуризовано.
У компанії Сварог Вест Груп — хороші активи в Чернівецькій області, говорить партнер компанії Atlas Advisors Олексій Ращупкін. «Це землі хорошої якості і знаходяться в хорошому місці, які можуть зацікавити інвесторів», — говорить він.
Складнощі з виплатою боргу можуть бути пов’язані з тим, що дохідність аграрного бізнесу знижується. Щорічно рівень орендної плати за землі підвищується на 10−15%, і зараз договори оренди пайових ділянок укладаються з платою 3−4 тис. грн за один гектар на рік, говорить старший проектний менеджер Офіса реформ Кабінету міністрів Андрій Мартин. Ще п’ять років тому агрокомпанії платили 1−1,5 тис. грн за гектар на рік, але зростання конкуренції за доступ до земельних ресурсів робить свою справу, додає експерт. Додатково при укладенні договору оренди кожен пайовик отримує $100−150 як плати за підписання угоди з агрокомпанією, без цього бонуса отримати ділянку в користування практично неможливо. «Конкуренція за земельні ділянки дуже висока», — говорить він.
Новий гравець зі Сходу
Переговори про продаж права оренди на землю проводяться з компанією з Саудівської Аравії Saudi Agricultural and Livestock Investment Company (SALIC), розповідає НВ Бізнес інвестбанкір, що побажав залишитися неназваним. «SALIC зацікавлений в розширенні свого бізнесу на території України, тому ймовірність укладання угоди висока», — говорить він.
У минулому році SALIC уклав найбільшу на українському аграрному ринку угоду і придбав агрохолдинг Мрія, яка зараз перейменована в Континентал Фармерс Груп. Компанія обробляє близько 195 тис. га землі, що дозволяє їй входити в десятку найбільших українських компаній. Якщо угода зі Сварогом буде завершена, то це дозволить посилити позиції Континентала, власники якого неодноразово говорили про намір розвиватися на українському ринку.
«Покупка компаній, на які оформлені землі, це найшвидший шлях для розвитку. Вільних ділянок практично не залишилося, особливо в хороших районах. Агрохолдинги уважно стежать, коли закінчуються договори оренди у конкурентів і можуть вступати в переговори», — говорить Андрій Мартин.
This website uses cookies.