«ХХІ століття, а ми живемо з… тарганами»
Багатоповерхівка на вул. Живова,18 зведена у 70-их роках для працівників міліції. Поруч із будинком — гуртожиток ТНТУ, що за адресою вул. Шептицького,13. Об’єднує їх спільна перегородка. Мешканці багатоповерхівки кажуть, що гігантські таргани з’явилися у них понад шість років тому. У той же період їх почали помічати і в гуртожитку. В сусідніх будинках цих комах поки що нема.
— Сил терпіти тарганів уже нема… Це постійний стрес… Ставлю липучки в квартирі, бувало, що за день 50 штук приклеювалось, — бідкається мешканка багатоповерхівки Валентина Сокотович.
— Лазять по ліжках, шторах, стінах… Страшно до хати зайти, — продовжує сусідка Віра Борисюк. — Увімкну вночі світло, то не знаю по котрому бити… Якось працівниця водоканалу прийшла перевірити лічильник. Відчинила я дверцята до шахти, а там… кишить. Контролерці стало зле… Колись були руді таргани, тепер їх нема, мабуть, з чорними не дружать.
— Раніше ми таких тарганів не бачили. Припускаємо, що їх завезли іноземні студенти, яких чимало в гуртожитку, є й у нашому будинку, — каже Олександр Голик.
Мешканці житлового будинку неодноразово зверталися зі своєю проблемою до товариства, яке обслуговує їхній дім.
Цьогоріч теж писали заяву. Місяць тому спеціаліст провела обприскування, проте наразі ефекту мало.
— Приходить жінка з бідоном, покропить підвал, але ж є ще горище, де тарганів тьма-тьмуща, — розповідає Юрій Зварич. — Живу на п’ятому поверсі, тож останнього разу попросив обробити й горище. Працівниці було важко вибратися туди, запропонував свою допомогу — все рясно скропив, тепер щодня змітаємо мертвих тарганів. Потрібно так обробити увесь будинок і водночас гуртожиток. Підживка для тарганів — голуби, що живуть на нашому горищі.
Скільки разів ми зверталися до ЖЕКу, щоб прибрали горище. Нам не відмовляють, але й нічого не роблять… Мешканці будинку сплачують за обслуговування до 20 тис. грн. за місяць, за рік — 200 тис. грн., за 5 років — 1 млн. Думаю, можна знайти спосіб, щоб вирішити нашу нагальну проблему. Живемо у ХХІ столітті, людство вирішує надскладні виклики, а ми тарганів не можемо позбутися…
«Покропимо, але погасіть борг…»
Напередодні зустрічі з мешканцями будинку журналістка телефонувала до керівника ДП «Комунальник-2» господарського ТзОВ «Мрія» Василя Гетьмана, що обслуговує багатоповерхівку, з проханням прийти і розповісти про заходи боротьби з комахами. Утім, ніхто від підприємства не прибув.
Вислухавши людей, журналістка з двома представниками будинку навідалася до гуртожитку, щоб дізнатися, чи там також є такі ж гігантські комахи.
Вже на будівлі гуртожитку побачили тарганів. У вестибюлі нас перепинив охоронець. Зателефонував до завідувачки.
«Не боїтесь тарганів?» — запитали ми чоловіків в робочому одязі, що сиділи у вестибюлі. «Ці таргани вже свої. У нас імунітет!» — усміхнулися.
Завідувачка гуртожитку Вікторія Кухта запросила до кабінету.
— Університет укладає угоду, щомісяця платимо 3,5 тис. грн. за дезінсекцію (заходи щодо знищення комах — авт.) та дератизацію (знищення гризунів — авт.), — розповідає завідувачка. — Приходить спеціаліст і обробляє приміщення.
Гігантські таргани у нас давно. Працюю тут з 2013-го, усі ці роки комахи були. Торік ми виселили усіх студентів і провели дезінсекцію. За стояк платили по 10 тис. грн. У холодну пору таргани менш активні, у спеку їх дуже багато. В гуртожитку понад 500 українців та 110 іноземців. Просимо їх підтримувати чистоту, боротися з комахами у кімнатах.
— Треба об’єднати сили і вивести комах, інакше й далі «мігруватимуть» між будинками, — зазначив Олександр Голик.
— Не шукаємо винних, а хочемо вирішити проблему, — каже Юрій Зварич.
Далі йдемо до обслуговуючого товариства. Там не особливо нам раді, але керівник намагається знайти порозуміння з мешканцями.
— Люди звертаються із заявою, виділяємо кошти на обприскування від комах. Працівники проф- дезвідділу обробляють підвали й горище, — повідомив Василь Гетьман. — Одна обробка вартує 2500 грн.
— Спершу треба навести лад на горищі, все вичистити, а тоді кропити. Потрібно закрити вікна, щоб не залітали птахи, — радить Юрій.
— Поспілкуюся з майстром та столяром, а потім обробимо від тарганів, — пообіцяв Василь Гетьман. — Проте мешканці будинку теж повинні бути відповідальними, платити за послуги… На початок травня заборгованість будинку складала 36 тис. гривень. Це більш як двомісячна плата! Місячне нарахування з даного будинку — 15,438 грн. При такому боргу нам треба якось ще заплатити за електроенергію, за вивезення сміття, за прибирання…
— Уже місяць не прибирають, тож зекономили. Борги — це «козирна» карта, якою б’єте. Але ж є мешканці, які оплачують, — каже Юрій.
— Треба раз якісно обробити і не тратити щоразу кошти, — зазначив Олександр.