Увімкніть темний режим, який приємніше для ваших очей у нічний час.

Увімкніть режим освітлення, який приємніше для ваших очей у денний час.

Увімкніть темний режим, який приємніше для ваших очей у нічний час.

Увімкніть режим освітлення, який приємніше для ваших очей у денний час.

Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

У Тернополі в будинку та у гуртожитку завелись великі таргани (ФОТО)

Скаржаться на комах мешканці п’ятиповерхівки на вул. Живова, 18, а також студенти сусіднього гуртожитку ТНТУ. 

Сходові клітки та підвал житлового будинку буквально встелені комахами. Від самого вигляду тарганів завдовжки до 4 сантиметрів стає не по собі. А ще як подумати, що комахи «намотують» кілометри по підвалах та горищах, контактують із гризунами, голубами, живляться падаллю та відсиджуються в посліді, а потім ідуть по квартирах — тарілках, продуктах, меблях, одязі, можуть забратися навіть на сонну людину, охоплює жах… У таких нестерпних умовах кілька років живуть мешканці багатоповерхівки. Спроби позбутись комах наразі не дали результату. Обуренню мешканців немає меж, вони готові підняти на ноги все місто, щоб нарешті вирішити їх проблему, яка хоч і є локальною, але складає небезпеку для усього Тернополя.

Журналістка «НОВОЇ…» зустрілася з мешканцями будинку. А щоб з’ясувати, що це за гігантські комахи та як з ними боротися, довелося пройти чимало інстанцій…

 

«ХХІ століття, а ми живемо з… тарганами»

Багатоповерхівка на вул. Живова,18 зведена у 70-их роках для працівників міліції. Поруч із будинком — гуртожиток ТНТУ, що за адресою вул. Шептицького,13. Об’єднує їх спільна перегородка. Мешканці багатоповерхівки кажуть, що гігантські таргани з’явилися у них понад шість років тому. У той же період їх почали помічати і в гуртожитку. В сусідніх будинках цих комах поки що нема.

— Сил терпіти тарганів уже нема… Це постійний стрес… Ставлю липучки в квартирі, бувало, що за день 50 штук приклеювалось, — бідкається мешканка багатоповерхівки Валентина Сокотович.

— Лазять по ліжках, шторах, стінах… Страшно до хати зайти, — продовжує сусідка Віра Борисюк. — Увімкну вночі світло, то не знаю по котрому бити… Якось працівниця водоканалу прийшла перевірити лічильник. Відчинила я дверцята до шахти, а там… кишить. Контролерці стало зле… Колись були руді таргани, тепер їх нема, мабуть, з чорними не дружать.

— Раніше ми таких тарганів не бачили. Припускаємо, що їх завезли іноземні студенти, яких чимало в гуртожитку, є й у нашому будинку, — каже Олександр Голик.

Мешканці житлового будинку неодноразово зверталися зі своєю проблемою до товариства, яке обслуговує їхній дім.

Цьогоріч теж писали заяву. Місяць тому спеціаліст провела обприскування, проте наразі ефекту мало.

— Приходить жінка з бідоном, покропить підвал, але ж є ще горище, де тарганів тьма-тьмуща, — розповідає Юрій Зварич. — Живу на п’ятому поверсі, тож останнього разу попросив обробити й горище. Працівниці було важко вибратися туди, запропонував свою допомогу — все рясно скропив, тепер щодня змітаємо мертвих тарганів. Потрібно так обробити увесь будинок і водночас гуртожиток. Підживка для тарганів — голуби, що живуть на нашому горищі.

Скільки разів ми зверталися до ЖЕКу, щоб прибрали горище. Нам не відмовляють, але й нічого не роблять… Мешканці будинку сплачують за обслуговування до 20 тис. грн. за місяць, за рік — 200 тис. грн., за 5 років — 1 млн. Думаю, можна знайти спосіб, щоб вирішити нашу нагальну проблему. Живемо у ХХІ столітті, людство вирішує надскладні виклики, а ми тарганів не можемо позбутися…

«Покропимо, але погасіть борг…»

Напередодні зустрічі з мешканцями будинку журналістка телефонувала до керівника ДП «Комунальник-2» господарського ТзОВ «Мрія» Василя Гетьмана, що обслуговує багатоповерхівку, з проханням прийти і розповісти про заходи боротьби з комахами. Утім, ніхто від підприємства не прибув.

Вислухавши людей, журналістка з двома представниками будинку навідалася до гуртожитку, щоб дізнатися, чи там також є такі ж гігантські комахи.

Вже на будівлі гуртожитку побачили тарганів. У вестибюлі нас перепинив охоронець. Зателефонував до завідувачки.

«Не боїтесь тарганів?» — запитали ми чоловіків в робочому одязі, що сиділи у вестибюлі. «Ці таргани вже свої. У нас імунітет!» — усміхнулися.

Завідувачка гуртожитку Вікторія Кухта запросила до кабінету.

— Університет укладає угоду, щомісяця платимо 3,5 тис. грн. за дезінсекцію (заходи щодо знищення комах — авт.) та дератизацію (знищення гризунів — авт.), — розповідає завідувачка. — Приходить спеціаліст і обробляє приміщення.

Гігантські таргани у нас давно. Працюю тут з 2013-го, усі ці роки комахи були. Торік ми виселили усіх студентів і провели дезінсекцію. За стояк платили по 10 тис. грн. У холодну пору таргани менш активні, у спеку їх дуже багато. В гуртожитку понад 500 українців та 110 іноземців. Просимо їх підтримувати чистоту, боротися з комахами у кімнатах.

— Треба об’єднати сили і вивести комах, інакше й далі «мігруватимуть» між будинками, — зазначив Олександр Голик.

— Не шукаємо винних, а хочемо вирішити проблему, — каже Юрій Зварич.

Далі йдемо до обслуговуючого товариства. Там не особливо нам раді, але керівник намагається знайти порозуміння з мешканцями.

— Люди звертаються із заявою, виділяємо кошти на обприскування від комах. Працівники проф- дезвідділу обробляють підвали й горище, — повідомив Василь Гетьман. — Одна обробка вартує 2500 грн.

— Спершу треба навести лад на горищі, все вичистити, а тоді кропити. Потрібно закрити вікна, щоб не залітали птахи, — радить Юрій.

— Поспілкуюся з майстром та столяром, а потім обробимо від тарганів, — пообіцяв Василь Гетьман. — Проте мешканці будинку теж повинні бути відповідальними, платити за послуги… На початок травня заборгованість будинку складала 36 тис. гривень. Це більш як двомісячна плата! Місячне нарахування з даного будинку — 15,438 грн. При такому боргу  нам треба якось ще заплатити за електроенергію, за вивезення сміття, за прибирання…

— Уже місяць не прибирають, тож зекономили. Борги — це «козирна» карта, якою б’єте. Але ж є мешканці, які оплачують, — каже Юрій.

— Треба раз якісно обробити і не тратити щоразу кошти, — зазначив Олександр.

Чорні таргани ще з часів Другої світової війни

Біля житлового будинку журналістка взяла одного таргана в пакетик, щоб з’ясувати у спеціалістів його вид. Спершу понесла до Тернопільського міського відділу ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗУ».

— Не в моїй компетенції визначити вид таргана, проте зазначу про небезпеку комах, — повідомив завідувач установи Анатолій Поліщук. — Якщо в будинку є інфекційний хворий, то тарган може передати інфекцію іншим мешканцям. Ці комахи переносять близько 50 видів інфекцій, зокрема, холеру, дифтерію, туберкульоз, дизентерію, збудники шлунково-кишкових хвороб. Якщо таргани контактують з гризунами, то є небезпека передачі лептоспірозу. Раніше у Тернополі були поширені руді таргани, таких чорних не було ні у 80-их, ні в 90-их, з’явилися в останні роки.

Санепідстанція колись перевіряла санітарно-гігієнічні норми, накладала штрафи, тепер будинки — приватна власність, тому відповідальність — на господарях.

Як вдалося з’ясувати, житловий будинок на вул. Живова та сусідній гуртожиток обробляє від комах ТО КП «Профдезинфекція» в м. Тернополі. Саме в цій установі ми дізналися, що ж це за гігантські таргани.

– Це чорний тарган. Їх ніхто не завозив, водяться у місті ще з Другої світової війни, просто раніше їх було менше, -зазначив директор підприємства Ігор Мяковський. – У Тернополі є два види тарганів: прусак рудий та чорний тарган. останній вид поширений у центральній частині міста, де старі підземні комунікації. Чорних тарганів набагато легше вивести, ніж прусаків, вони чутливіші до препаратів. У 2008-2012 роках говорили про те, що прусак зник з нашого міста. Насправді тоді був період спаду їх розмноження через нові технології будівництва, застосування в ремонтах агресивніших сумішей, через збільшення мобільних вишок, появу нових препаратів проти комах. Невелика популяція все ж залишилась, нині зростає їх чисельність.

Пік очікуємо через два роки. З поодинокими тарганами будь-якого виду можна боротися гелями, борною кислотою, медком, який ми виготовляємо, а проти “колонії” комах дієвий хімічний обробіток. Чорні тагани добре себе почувають, коли не дотриманий санітарний стан у помешканні. Фіксували ми в Тернополі й африканський вид тарганів. Два роки тому студенти-африканці приносили до нас такого таргана. Його довжина 5 см. Ми тоді ретельно обробили їхнє помешкання. Тагани всеїдні, пожерають як відходи, так і хліб та м’ясо зі столу в квартирах… Вивести комах з будинків можливо, якщо на це будуть спрямовані і сили наших спеціалістів, і обслуговуючих підприємстві, і самих мешканців.

P.S Мешканці будинку на вул. Живова налаштовані рішуче: кажуть, якщо обслуговуюче підприємство не вжиє ефективних заходів боротьби з комахами, будуть звертатись до міського керівництва, на центральні телеканали…

Під час служби на Божій горі, що на Кременеччині, відкрилося небо над храмом (фотофакт)

Тварина — не іграшка: на Тернопільщині хлопець жорстоко повівся з собакою (ВІДЕО)

Back to Top