Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Реформі децентралізації – 5 років: як змінилося життя у громадах на Тернопільщині

Сьогодні навіть школяр знає, що таке децентралізація. А її результати бачать всі: нові дороги, освітлені вулиці, школи, садочки, дитячі майданчики, амбулаторії  та доступні послуги для кожного. Але  на початку реформи, людям було важко пояснити, для чого потрібна реформа.

 

1 квітня реформі децентралізації виповнюється 5 років.  Володимир Гройсман у 2014 році прийшов працювати в Уряд як ідеолог децентралізації. Почату цю реформу Гройсман намагався ще за часів, коли керував Вінницею, втім тоді в Києві його не підтримали. Вже потрапивши до центральної влади, Гройсман переконав своїх колег-міністрів, народних депутатів та Президента розпочати децентралізацію.

Разом з експертами та мерами міст урядовцям вдалося напрацювати напрямок змін та втілити їх у життя. У 1 квітня  2014 року Уряд схвалив основний концептуальний документ – Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. І результат реформи бачать всі, вона дала людям поштовх для змін.

“Що ж таке децентралізація? Вона передбачає створення фінансово незалежних громад, які зможуть самостійно і на належному рівні утримувати дитячі садки і школи, амбулаторії, будинки культури і клуби, дороги, інфраструктуру. Простіше кажучи, децентралізація – це реальний шлях до підвищення якості повсякденного життя мешканців кожного села, селища чи міста”, – каже Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України.

Результат бачать всі

Сьогодні в Україні створено 884 об’єднаних територіальних громади, які отримали реальні можливості та значні ресурси для реалізації великих інфраструктурних проектів. Дуже простий приклад – показники бюджету громади. Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд.  грн. у 2014 році до 234 млрд.  у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 млрд. грн. Кількість побудованих за кошти держбюджету об’єктів в регіонах за 4 роки перевищила 5000.

«Нам вдалося створити умови, при яких громади отримали нові інструменти та можливості. Ми зробили серйозні кроки вперед – і це тільки початок, – сказав Володимир Гройсман. – Сьогодні можливості децентралізації ще невикористані. Ідеологія реформи в тому, аби створити нову якість життя людей – в освіті, медицині, питаннях безпеки – у всьому, що нас оточує».

Нова якість життя для кожного

Але сама реформа – не самоціль, це – інструмент досягнення високої якості життя людей у регіонах. На Тернопільщині об’єднаними територіальними громадами охоплено уже 57% населення. У нас створено 49 ОТГ,  які самостійно вирішують, куди направляти кошти.

Шумська ОТГ – одна з найбільших за територією та кількістю сільських рад, що увійшли до її складу. Вона об’єднала 36 населених пунктів.

 

«За три роки у громаді реалізовано понад 80 проектів різного плану. Жителі населених пунктів відчувають зміни. А вони можливі завдяки фінансовим ресурсам. Бюджет всіх рад які ввійшли в громаду у 2015 році складав близько 7 млн. грн. За підсумками 2018 – 42 млн. грн. В 2019 році очікують  біля 47 млн. грн власних доходів. План бюджету 2019 року з державними субвенціями складає 139 млн. грн.», – каже голова Шумської ОТГ Володимир Плетюк.

До об’єднання бюджети сільських рад були всього 60-70 тисяч гривень, тому про який розвиток тут говорити? А в деяких селах були неосвітлені вулиці, дороги, школи, садочки і амбулаторії не ремонтувалися по 15-20 років. Децентралізація допомогла людям відчути реальні зміни   і нову якість життя.

«Громада працює з різноманітними грантовими програмами – так у 2016 році за допомогою GIZ і ЄС ПРООН відкрили один з перших в Україні серед громад ЦНАПів, який зараз вже надає понад 220 послуг. За допомогою ЄС ПРООН відкрили перший в області серед громад паспортний стіл, за допомогою Програми DOBRE закупили додаткове обладнання для видачі паспортів. Завдяки партнерам у громаді запрацювало «Соціальне таксі», покращено умови у навчальних закладах. Сьогодні працюємо над проектом поводження з ТПВ: вже через місяць буде закуплено понад 1300 індивідуальних контейнерів для роздільного збирання сміття», – розповів Володимир Плетюк.

У найближчих планах – завершення встановлення освітлення у всіх населених пунктах громади, капітальний ремонт водомереж і встановлення нових  башт, енергоефективні заходи у школах, встановлення двох майданчиків зі штучним покриттям, реконструкція трьох амбулаторій. А  ще цього року планують розпочати будівництво сонячної електростанції.

Та найголовніше – відчувати підтримку з боку Уряду, зокрема Прем’єр–міністра Володимира Гройсмана, каже голова громади.

«Громади вже давно стали постійними суб’єктами політики місцевого самоврядування і до них прислухаються в Уряді. Чи напряму, чи через Асоціації ми зажди можемо пролобіювати питання які важливі на місцях. Я працюю міським головою з 2006 року, а в місцевому самоврядуванні з 1996 року і точно можу стверджувати, що після 2015 року, після створення ОТГ життя в Шумську і селах які ввійшли в громаду суттєво змінилося. Найуспішніша реформа, як її називають наші західні партнери – це реформа Уряду, його голови Прем’єр – Міністра Володимира Гройсмана, а також нас рядових голів, працівників апарату місцевого саморядування, і найважливіше – жителів громади», – каже Володимир Плетюк.

Децентралізація – реальна стратегія розвитку країни, незворотній курс на її майбутнє

Верховна Рада має прийняти надважливий законопроект, який затверджує базовою адміністративно-територіальною одиницею держави громаду. Тому важливо покрити всю територію України ОТГ до проведення місцевих виборів у 2020 році.

 

 

 

На Тернопільщині зіткнулися Opel та BMW. Є потерпілі (ФОТО)

Уже все порахували: Порошенко перший на Тернопільщині, а Зеленський – четвертий