Уряд доручив НАК «Нафтогаз України» встановити газові лічильники у кожному домогосподарстві.
Понад 1,3 мільйони українських домогосподарств, а це – понад 3,3 млн споживачів, не мають встановлених лічильників споживання газу. На практиці це означає, що людям доводиться сплачувати за газ за завищеними платіжками. Адже норми споживання було розраховано ще за нормативами майже 20-річної давності, а їх обґрунтованість доволі сумнівна.
Власне, багато хто зі споживачів, у яких не встановлено індивідуальні лічильники, вже отримали платіжки за спожитий газ із сумами втричі більшими за попередні. У чому ж справа?
Ще в березні 2016 року Кабінет Міністрів переглянув завищені норми споживання газу для споживачів без лічильників, які діяли з 2002 року. Проте облгази шляхом позову до Верховного Суду, скасували це рішення Уряду. 30 січня Кабмін прийняв нову Постанову, яка унеможливлює виставляти населенню, яке немає лічильників, завищенні платіжки.
Так, Уряд встановив, що з 9 серпня 2018 року в Україні діють такі норми споживання газу без лічильників:
– Газова плита за наявності центрального гарячого водопостачання (ЦГВП): 3,29 кубів газу на одну особу в місяць;
– Газова плита без ЦГВП: 5,39 кубів газу на одну особу в місяць;
– Газова плита та водонагрівач: 10,49 кубів газу на одну особу в місяць.
«Ми бачимо обурення людей через завищені норми споживання. Це відбулося внаслідок того, що на рішення Уряду було подано до суду і суд скасував наше рішення. Ми будемо відстоювати свою правоту, але потрібне нове рішення. Ми встановлюємо нову норму – 3,29 кубометра. Така норма буде затверджена. Люди будуть платити справедливу ціну за справедливий обсяг, а не за завищений», – заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, коментуючи відповідне рішення Уряду.
Проте Кабмін не обмежився переглядом нормативів споживання. Адже зрозуміло, що будь-який усереднений показник залишає можливості для корупції та маніпуляцій, а по-справжньому справедливою може бут лише сплата за реально спожитий газ.
Сплачуй за те, що споживаєш
Тож Уряд рекомендував «Нафтогазу» забезпечити домогосподарства приладами обліку газу за свій рахунок. «Я вважаю, що це абсолютно справедливо. І тоді ми будемо точно знати, хто скільки виробляє газу, куди постачає і хто скільки споживає», – сказав Гройсман.
Прем’єр додав, що установка безкоштовних лічильників повинна пройти в мінімальні терміни. Він також зазначив, що Міністерство енергетики буде контролювати цей процес.
Уряд має право на таке рішення, адже саме держава є єдиним акціонером НАК «Нафтогаз України». Витрати на встановлення лічильників будуть враховані у фінансовому плані «Нафтогазу» на 2019 рік.
Рішення Уряду підтримав і незалежний регулятор енергоринку – Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. В НКРЕПК зазначили, що Закон «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачає залучення різних джерел фінансування для встановлення лічильників – і це не обов’язково мають бути лише кошти тарифу за послуги розподілу природного газу, як це відбувалося з 2010 року і по сьогоднішній день. Простіше кажучи, «Нафтогаз» мав можливість залучати кошти для встановлення лічильників, але, фактично, економив на цьому.
Уряд також постановив, що не допускається нарахування та облік заборгованості на особистому рахунку побутового споживача за газ, яка виникла у зв’язку з припиненням дії постанов уряду щодо норм споживання газу населенням, ухвалених у 2015-2016 роках.
Результат прийнятого Урядом рішення – зменшення вартості газу для кінцевого споживача. Адже лише встановлення лічильника дозволить точно визначити, хто і за що має сплачувати.
This website uses cookies.