Податок на доходи заробітчан. Обговорюють різні варіанти

В Україні з різною періодичністю виникають розмови про можливість запровадження податку на доходи заробітчан.

Мовляв – це принесе нашій державі неабиякі кошти та відновить соціальну справедливість. Адже тут, за словами влади, живуть цілі родини українських заробітчан, які мають доходи, проте не платять податків.

Зовсім нещодавно у соціальних мережах також набуло резонансу повідомлення про те, що заробітчан змушують при в’їзді в Україну заповнювати декларації, щоб згодом оподатковувати їхні доходи.

Чи справді дійде до оподаткування заробітчан? Про це «Вголос» запитав у кандидата юридичних наук, експерта з питань соціальної політики Андрія Нікончука, голову Комітету економістів України Андрія Новака та депутата Верховної Ради України від ВО «Свобода» Михайла Головка.

– Як ви ставитесь до такої ініціативи?

 Андрій Новак:

Андрій Новак

– Ідея оподатковувати гроші заробітчан – абсурдна та соціально несправедлива. Заробітчанство в Україні – це не акт доброї волі чи чиясь забаганка. У більшості випадків – це вимушений крок, щоб вижити і дати можливість вижити своїм родичам. Адже в Україні люди або взагалі не можуть знайти собі роботу (а таке часто трапляється у селах та районних центрах), або низький рівень заробітних плат не дозволяє утримувати родини. Ці фактори й змушують українців масово виїжджати закордон.

Оподатковувати влада може лише те, що формується на економічній території України. І все. А оподатковувати доходи тих людей, які з відчаю їдуть закордон – це соціально несправедливо, бо влада палець об палець не вдарила, щоб ці люди могли отримувати гідну зарплату в Україні. Адже у нас немає інвестицій, якісних робочих місць, натомість тільки зростають тарифи, ціни. І при цьому родин заробітчан уже позбавили можливості отримувати субсидію: тобто, якщо у твоїй родині є людина, яка працює закордоном – вона повинна сплатити 2,5 тис. гривень. ДФС  при цьому вимагає від заробітчан декларувати доходи, щоб нарахувати на них податок у розмірі 20% від прибутку. Це теж неправильно, бо люди уже закордоном заплатили усі податки.

Михайло Головко:

Михайло Головко

– Оподатковувати доходи українських заробітчан можуть або явні українські вороги, або просто недалекі та хворі політики чи урядовці. Бо якщо ми хочемо бути багатою державою, то потрібно якомога більше коштів українських заробітчан спрямовувати в Україну. Ті заробітчани, які працюють за межами нашої країни, і так уже заплатили податки закордоном, а сюди вони переказують валютні кошти, які підтримують українську економіку:  за ті гроші родичі заробітчан тут купують продукти харчування, речі побутового вжитку, вкладаються у будівництво тощо.

 – Яким може бути механізм оподаткування доходів, якщо заробітчани не заповнюватимуть декларацій?

 Андрій Нікончук:

Андрій Нікончук

– Тут важливо знати, що є об’єктом оподаткування, адже визначити, скільки конкретно родина чи сім’я заробляє закордоном – це важко і навіть неможливо. Бо ніхто не скаже, скільки він заробляє там і вкладає у нерухомість, товари чи послуги тут. Якщо навіть хтось намагатиметься оподаткувати доходи заробітчан, то це робитиметься по середніх показниках. Це буде абсолютно узагальнено та без реальних цифр. І неправильно, бо закордоном є українці, які займаються високоінтелектуальною працею і отримують непогані доходи, а є чорнороби, які там заробляють значно менше.

 -Податки на дохід заробітчан якось покращать ситуацію в Україні?

 Андрій Новак:

– За офіційними даними, у 2017 році заробітчани грошовими переказами відправили в України 9,3 мільярди доларів. Якщо оподаткувати з цього третину, то це буде 3,1 мільярди доларів, якщо оподаткувати 20% – буде ще менше. Ці гроші явно не врятують українську економіку та не стануть локомотивом для нашого розвитку. Швидше за все вони просто будуть вкрадені за допомогою тіньових схем.

 

 Андрій Нікончук:

– Якщо ведуться розмови про ймовірні оподаткування грошей заробітчан, то це може свідчити про те, що влада шукає додаткові джерела надходження до державного бюджету. Бо внутрішня українська база для оподаткування уже настільки звузилась, що цього не визначає, щоб наповнити Держбюджет та віддати позичені у МВФ гроші. Далі я не виключаю, що в Україні можуть ввести податок на повітря.

 – До чого призведе спроба оподаткування грошей заробітчан?

Андрій Нікончук:

– Це призведе до соціальної напруги, бо є люди, які поїхали закордон доволі давно, ще на початку 2000-х років, вони там працюють та підтримують родичів в Україні – батьків та дітей, які бачать своїх доньку, сина, батька чи матір, або через Інтернет, або два рази в рік, коли ті приїжджають в гості. Оподаткування – це буде ще один крок до збільшення тиску на родини заробітчан.

Держава матиме право вимагати від своїх громадян якогось податку лише тоді, коли тут будуть створені належні умови проживання. А якщо людина заробила закордоном та ще і переслала гроші, які будуть реалізовуватись в Україні, то виникає питання: а яке право має держава обкладати ці заробітки податками? Що вона зробила для своїх громадян? Хіба створила умови, щоб вони виїжджали. Але це сумнівна заслуга.

 Андрій Новак:

– Це буде значний соціальний удар по заробітчанах та їхніх родинах. Це ще більше змусить людей зневажати не тільки владу, негативно ставитися до своєї Батьківщини та остаточно відіб’є бажання повертатися назад.

 – Що тоді можна зробити?

 Андрій Нікончук:

– Владі потрібно створювати умови для ведення бізнесу. Державі потрібно робити усе, щоб люди поверталися додому і піднімали нашу економіку. Натомість влада взялася звинувачувати заробітчан у тому, що наша економіка падає. Зрозуміло, українці, працюючи закордоном, піднімають чужу економіку, але їх у цьому не можна звинувачувати, бо ці заробітчани намагаються вижити: там їм платять більші гроші, ніж у нас.

 Михайло Головко:

– З України олігархи щороку возять по 10-12 мільярдів доларів, а заробітчани навпаки – ввозять  9-10 мільярдів. І при цьому гроші, які виводяться з України, не оподатковуються, а те, що заробітчани фактично інвестують у свою рідну країну – влада ще і обкладає податками. На мою думку, це повинно бути навпаки – оподатковувати потрібно ті кошти, які вивозять, в тому числі і представники цієї влади, на Мальдіви, Сейшели чи вкладають для купівель дорожезних віл та яхт закордоном.

Тому я зареєстрував проект закону, щоб усі гроші українських заробітчан, які ввозяться на територію України, звільнити від податків. У посібників Януковича чомусь ця влада не запитувала, де вони беруть гроші, які вивозять закордон, натомість для українців ухвалила закон про валюту, в якому прописала, що оподатковується ввезення валюти з-за кордону.

До такого маразму міг додуматись тільки Гройсман: або через власну тупість, або через свідому підтримку олігархів. Будь які закони про оподаткування грошей, які ввозяться на територію України, працюють для того, щоб Україна була бідною, щоб сюди було невигідно інвестувати. У кожній прогресивні країні все з точністю до навпаки: ввозиш у країну гроші – тобі сприяють, вивозиш – обкладають податком. Натомість наша влада думає не про розвиток держави, а про те, щоб тут награбувати і вивезти це закордон. А заробітчани – навпаки – щоб врятувати своїх родичів та мати можливість жити гідно в своїй країні.

Джерело: Вголос

Микола Галас

This website uses cookies.