Прибирання у класі: змушувати не мають права. Чи мають?

Діти мають чергувати у школі лише за власним бажанням.

Витерти дошку, підлити квіти, замести та помити підлогу — таким часто є чергуванну в школі учнів після уроків, пише газета Експрес. Але ж хіба діти повинні це робити?

— Якщо ваша дитина не хоче прибирати і ви її підтримуєте — маєте законне право відмовитись, — каже Роман Бондаренко, юрист громадського об’єднання “Батьки SOS”. — Для цього готуєте заяву на ім’я директора школи з копією начальникові місцевого управління освіти.

— Що потрібно вказати у такій заяві-відмові?

— Найперше слід послатися на Конституцію України, статтю 43, яка говорить “Використання примусової праці забороняється”. Крім того, у пункті 5 статті 53 Закону України “Про освіту” читаємо: “Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України”. Тобто під час уроків прибирання категорично заборонено законом!

У позаурочний час воно може здійснюватись, проте лише на власне бажання учня та з дозволу батьків. Тому в заяві зазначаємо: “Я, мати/батько неповнолітнього малолітнього (…), що навчається у класі (…), не даю згоди на  залучення моєї дитини до будь-яких робіт з прибирання чи чергування”.

До слова, санітарні норми чітко визначають, до яких робіт школярі категорично не можуть бути залучені.

— Про що йдеться?

— Про працю, яка може бути небезпечною для життя та здоров’я учня. Сюди належить робота із значним фізичним навантаженням, працю з електроприладами, миття вікон, очищення даху і проїжджих частин вулиць від снігу, льоду. Також школярі не можуть прибирати санвузли, майстерні, спортзали, їдальні, сходи тощо.

— Чи можуть покарати учня, який відмовляється прибирати у класі?

— У жодному разі! Якщо вчитель, зловживаючи владою чи авторитетом, змушує учнів прибирати, то може отримати догану.

Автор: Redaktor

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *