Харчування – необхідна частина життя не лише людей, але й усіх живих організмів. Особливо у процесі росту й розвитку.
Журналісти «RIA плюс» відвідали шкільні їдальні в кількох школах. В Центрі – в Українській гімназії та школах №№ 4, 5, 24, школу №18 на Східному та №11 – на Сонячному. Ціни на сніданки та обіди коливаються від 10 до 16 грн.
Як пояснили в управлінні освіти, обід у всіх шкільних їдальнях коштує 12,80. Але, якщо дитина бере щось ще додатково або м’ясну страву з більшим виходом, то вартість обіду буде дорожчою.
– На обід 12.80 грн котлета може важити 30 г, наприклад. А на 15 грн – 40 г, – каже заступник начальника міського управління – начальник відділу дошкільної, середньої та позашкільної освіти Ірина Сум. – Дитина сама може добрати до обіду те, що хоче. Наприклад, борщ, відбивну, картоплю і цей обід може коштувати 15-17 грн.
За словами пані Сум, в управлінні підготували проект для виконавчого комітету і, якщо 27 вересня це рішення приймуть, то ціна обіду буде вища.
До слова, для дітей, які мають пільги – діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених сімей, діти, батьки яких є учасниками АТО на одноразовий безкоштовний обід виділяють кошти з міського бюджету.
Фірмовий суп – з фрикадельками
В шкільній їдальні в школі №5 крім учнів школи обідають чимало тернополян. Як пояснюють в управлінні освіти, тут не визначають, в яку шкільну їдальню на обід можуть ходити тернополяни, а в яку ні, каже Ірина Сум. Це в кожній школі вирішує дирекція.
Школярі 1-4 класів харчуються дешевше, ніж усі інші – по 14 гривень, в які входять друге, салат і напій, – розповіла підприємець, яка відповідає за харчування у цій школі, Марія Стрільчук. – А якщо вони хочуть щось додатково, то стають в чергу з усіма. Коригуємо меню під сезонні продукти: весною більше зелені, взимку – консервації. Наша фірмова страва – суп з фрикадельками. Діти цей суп найбільше люблять, того ми готуємо його щодня. Також найчастіше беруть картоплю, котлети та бурячок.
Кожного дня тут готують дві перші страви: суп з фрикадельками – 7,5 грн, борщ – 5 грн, овочевий суп – 5 грн, гороховий суп – 4 грн, три гарніри: картопляне пюре – 3,5 грн, макарони – 3 грн, каша пшенична – 3 грн та каша гречана – 5 грн, м’ясне: пельмені – 14 грн, ковбаса гриль – 20 грн, салати: капуста свіжа – 3 грн, буряк – 3 грн, морква і горошок – 4,5 грн, морква по-корейськи – 6 грн, напої: чай з цукром – 2 грн, чай з лимоном – 3 грн та сік.
Школярі можуть брати більші чи менші порції, відповідно буде різна ціна. Наприклад, старшокласники часто беруть подвійний гарнір, а молодші беруть менші порції.
– Сьогодні я взяв макарони і котлету, але зазвичай беру картоплю, – каже Валік з 9-А. – Найбільше зі всіх страв мені подобається піца і гарячі бутерброди, але не завжди вони є. На великій перерві ми ходимо з однокласниками на обід, а на малих ходимо в буфет купляти щось перекусити. Мама каже, щоб я не купляв хімію, то беру якусь булочку чи солодке.
«Картопля, котлета і сік»
В 24-й школі теж щодня різне меню. В понеділок дітям дають макарони з сиром та фруктовий напій, у вівторок салат, картопляне пюре, котлету, хліб та фруктовий напій, в середу оладки з повидлом та кавовий напій, четвер салат, картопляне пюре, биточки, хліб, напій фруктовий, в п’ятницю сирники з картоплею і кавовий напій. Обід в середньому обходиться в 13 грн.
– Я кожен день ходжу їсти в столову з другом, – каже Олег з 8-Г. – Готують тут смачно, є різні супи, макарони, котлети, салати. Я найбільше люблю картоплю, салат з буряка і товченики, того завжди їх беру.
– Зазвичай беру картоплю, котлету і сік, – каже Діана Петришин з 6-В класу. – Готують тут смачно. Найбільше люблю м’ясо, особливо відбивну.
Меню – на два тижні
У їдільні школи №4 сніданок коштує 14 грн, а обід – 15.
– У нас двотижневе меню, – розповідає підприємець, яка обслуговує їдальню школи №4 Олександра Шеременда. – На кожен день інше меню: сирники, оладки, фрукти, м’ясні котлети, відбивні, риба, гуляш з курки, гречана каша, рис, макарон из сиром, картопля, салати, чай, компот, какао з молоком. Якщо, наприклад, дитина не хоче риби, то може взяти котлету. Ще є червоний борщ, зелений з щавелю, суп з фрикадельками, гороховий та з макаронами.
Окрім того в їдальні діти можуть придбати свіжу випічку. Булочки з повідлом, яблуками та родзинками коштують 4 грн, а з сиром та маком по 5,50 грн.
В нашій їдальні є багато видів супів, борщ, картопля, риба, салати і багато соків, – каже учень 5-Б класу Сашко . – Хімії у нас не продають. А мені найбільше подобаються котлети.
Його однокласнику Юрі найбільше смакують пельмені, а однокласниці Карині – картопля та голубці. У 2-А класі найбільше люблять їсти макарони, картоплю та ковбасу або котлети і сосиска в тісті. А також дітям смакує какао з молоком. У 8-В класі кажуть, що в їдальні смачний борщ. А картопля трішки водяна і в котлеті замало м’яса. Обідають в їдальні і вчителі.
– Я працюю тут уже 21 рік і постійно їм у нашій шкільній їдальні, – розповідає вчитель образотворчого мистецтва Галина Кізілова. – Люблю голубці, салати. Дуже смачна випічка.
Як розповіла соціальний педагог Тетяна Лещишин, у минулого року у їхню їдальню на обід приходили усі охочі, а цього року готують лише для дітей. У їдальні потрібен ремонт.
«Улююблені макарони з сиром»
В Українській гімназії є циклічне двотижневе меню, яке затверджено санстанцією, де обід і сніданок коштує за зазначеними цінами. Проте є приготовлені страви, які можна довільно вибирати. Сніданок – 12.80 гривень. Для пільговиків сніданок безкоштовно. Обід – 15 гривень.
Якщо дитина не хоче їсти весь обід, то платить не повну ціну, а лише за те, що вона буде їсти. На сніданок дають макарони з сиром і чай, або гарнір, котлета та соління чи салат, можливо молочна каша, печиво і чай тощо. На обід перше та друге: гарнір, котлета, відбивна чи інша м’ясна страва і салат. Можна додатково взяти наприклад: котлету, більшу за ту, яка входить в обід чи сніданок – 7.80 грн, тюфтелі в соусі – 10.00 грн, рибу – 7.50 грн, відбивну 7.20 грн. Також можна купити гарнір на вибір: картопляне пюре 3.50 грн, картопля печена – 6.00 грн, каша пшенична – 3.00 грн та салати: салат з буряка – 3.00 грн, салат „Дністер” – 7.00 грн, баклажани – 6.00 грн, вітамінний – 5.00 грн.
До їдальні приходять їсти не тільки учні та вчителі, а й сторонні.
– Їм кожного дня після третього уроку на великій перерві, каже 11-класник Назар. – Все подобається, все смачно, кожного дня є нові страви. До 15 гривень і ти наїдаєшся.
11-класниця Христина додає, що в пепередній школі, де вона навчалася готували не дуже смачно, а тут їй подобається обідати.
– Мені здається, що навіть всі ці учні, всі робітники, які приходять до нас всі можуть підтвердити це, – каже старшокласниця.
– Мені тут завжди подобалось, краще ніж в закладах швидкого харчування, оскільки тут досить дешево і дуже смачно, краще ніж десь в „забігайлівках”, – каже Дмитро з 5 класу.
Першокласниці Катерині теж подобається, як готують в їхній їдальні. Уюблена їжа – це макарони з сиром.
Найдешевші сніданки можуть подорожчати
У школі №18 чи не найдешевші ціни на сніданок та обід. Проте підприємець, який займається харчування у цій школі розповіла, що така ціна на страви не покриває витрати на закупку продуктів, електроенергію.
Сніданок коштує тут 10 грн, обід – 12.80 грн, чай – 1.50 грн.
Кожен купляє собі те, що він бажає їсти.
– Ті, хто купляють собі самі, беруть більші порції, тому що, знаєте, на 12.80 – це є дуже мало. Є діти, що на 3 грн купляють їсти, супчик самий, а є діти, що на 5 грн – картопельку з салатиком, є, що з котлеткою – 10 гривень. В нас ще старі ціни, але кажуть з 1 жовтня, щось зміниться, що хоч буде 15 гривень. В мене багато дітей їдять тільки перше – це 3 гривні. І що я можу дати дитині, якщо вона хоче їсти, закриваєш очі і даєш суп з хлібом, даєш чай і так я виходжу з положення, – каже співрозмовниця.
Про улюблені страви в їдальні розповідають діти. 8-річний Адам каже, що любить їсти картоплю з бурячком і макарони з сиром. Все тут коштує 10 гривень. Святославу з 4 класу подобається їсти у їдальні, він і снідає і обідає тут, найбільше подобається картопля, котлета, буряк і сік. Витрачає на харчування в середньому 17 гривень.
Марта з 3-го класу розповіла, що подобається як готують в школі. Улюблені страви картопля, відбивна і чай. Третьокласниця Ліда розповіла, що улюбленою стравою в їдальні є оладки з чаєм, макарони з сиром, але вдома страви для неї смачніші.
Є два меню
В школі №11 теж учні харчуються за затвердженим двотижневим меню. Також є меню, у яке входять ті ж страви, що й на сніданок та обід, тільки у більших порціях та інші страви. Обід коштує 16 гривень, сніданок – 10 гривень.
Сніданок включає гарнір, м’ясну страву, салат, раз в тиждень замість м’ясного готують на сніданок страву з сиром і дають печиво. На обід перше та друге, яке складається з гарніру, м’ясної страви та салату, а також чай. Окрім цього на вибір є ще додаткові страви. Наприклад, картоплю можна купити за 4 грн, пшенична каша – 4 грн, відбивна – 10 грн, котлета – 8 грн, сосиска – 7 грн, салат – 4 грн, хліб – 1 грн, чай – 2.00 грн, гречаний суп – 4.00 грн.
Батьки учнів кажуть, що ціни на харчування в школі доступні, каже мама школяра Таня Хомич. Дитину харчують добре, але він перебірливий в їді, не все він хоче їсти, але загалом задоволені.
– В мене малий не харчується, він погано їсть вдома, а в школі – тим більше, він в мене ні в садочку не їв, ні в школі. В нього з харчуванням погано, – розповіла мама школяра Наталя Належита.
Діти ж кажуть про їжу в їдальні різне. Комусь смачно, та він не все любить їсти. А комусь ціни, як на ту якість і смак дуже завищені.