Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

Як у Росії проводять вибори. Посібник для фальсифікаторів

Хто б що не говорив, проте Росію аж ніяк не можна назвати справедливою та чесною державою. Свідченням цьому є наступне. 

На виборчій дільниці №333 в російському місті Владикавказі репортери Reuters нарахували лише 256 виборців, які кинули свої бюлетені в урни на регіональних виборах у неділю.

У Росії люди голосували на виборах, що вважаються генеральною репетицією президентських виборів в наступному році, пише агентство в своєму ексклюзивному матеріалі. Кремлівські кандидати в регіональні парламенти і губернаторства пройшли по всій країні.

Коли офіційні результати для виборчої дільниці №333 були оголошені, явка виборців була названа перший раз 1 331, а у вівторок її переглянули в бік збільшення до 1 867. Це більш ніж усемеро перевищує кількість виборців, підрахованих Reuters – з 73% голосів, відданих за Єдину Росію, партію президента Володимира Путіна.

Представники виборчих дільниць заявили, що їх підрахунок був правильним і не було ніяких розбіжностей.

Журналісти Reuters перебували там з початку голосування о 8:00 до завершення офіційного підрахунку. Вони бачили чоловіка, який назвався спостерігачем від Єдиної Росії, який кілька разів підходив до виборчої урни і кожен раз кидав в неї бюлетені для голосування.

“Ми повинні забезпечити 85% для Єдиної Росії. Інакше цар перестане давати нам гроші”, – сказав репортерові чоловік на ім’я Сергій Лютіков, явно маючи на увазі Путіна.

Путін – фаворит майбутніх виборів, який може бути переобраний в наступному році. Багато виборців асоціюють його з відновленням національної гордості. Однак у зв’язку з економічними прогнозами, згідно з якими економіка Росії виросте лише на 1%, ентузіазм, пов’язаним з Путіним, не такий сильний, як раніше. На думку політичних аналітиків, це може привести до невисокої явки на виборах.

Репортери Reuters спостерігали за голосуванням на шести виборчих дільницях у неділю. На всіх шести репортери виявили розбіжності різних масштабів між офіційним підрахунком голосів і кількістю виборців, яких підрахували репортери.

Журналісти були присутні протягом усього дня голосування на всіх дільницях, крім однієї, де репортер пропустив початок, тому що йому не дозволили увійти.

Прес-секретар президента Росії не відразу відповів на прохання про коментар.

Однак Пєсков під час телефонної конференції з журналістами в понеділок сказав, що голосування показало довіру людей до Путіна. Він також заявив, що існує “нульова толерантність” до шахрайства і повідомлення про порушення на виборах швидко перевіряються.

Посилаючись на дані виборчої комісії, він сказав, що кількість скарг на попередніх виборах була невеликою, і в більшості випадків вони стосувалися другорядних питань.

Штаб-квартира партії Єдина Росія в заяві, направленій в агентство Reuters, заявила, що нікому не давала розпоряджень підкидати бюлетені або фальсифікувати результати. У заяві говориться, що всі порушення будуть розглянуті виборчими комісіями і, якщо закон був порушений, винні будуть покарані.

Шість виборчих дільниць, які відвідали репортери Reuters, були розташовані в трьох регіонах, але в неділю в Росії діяли тисячі виборчих дільниць, тож описані події відображають лише невелику частку того, що трапилося.

Журналісти Reuters не можуть оцінити, чи широко поширені такі практики, і чи мають вони істотний вплив на результат виборів.

Опитування громадської думки постійно показують, що Єдина Росія має більшу підтримку, ніж будь-яка інша російська партія.

Голос, неурядова організація, чиї волонтери контролювали голосування в 36 регіонах, заявив пізно ввечері в понеділок, що отримав повідомлення про 825 порушення на виборах. Серед них було кілька повідомлень про завищені показники явки і вкидання бюлетенів. Однак НПО стверджує, що порушень було менше, ніж на попередніх виборах.

Центральна виборча комісія Росії не відразу відповіла на запит Reuters про виявлені його журналістами невідповідності.

Елла Памфілова, голова комісії, на прес-конференції після закінчення виборів повідомила, що порушення, про які повідомили її комісії, будуть розслідувані.

Загрози

На виборчій дільниці №333, розташованому в коледжі у Владикавказі, столиці Північно-Осетинської області, виборці в неділю обирали новий обласний парламент.

Протягом дня Лютіков був там. За його словами, він працює помічником Вадима Суанова, депутата Єдиної Росії в регіональному законодавчому органі Північної Осетії, повноваження якого закінчуються, про це йдеться на його сайті. Суан, який балотувався в неділю, сказав Reuters, що нічого не знає про те, що робив його помічник на виборчій дільниці.

За словами свідків Reuters, Лютіков кинув свій бюлетень в перші години голосування, але пізніше кидав в урну бюлетені для голосування близько 10 разів.

Лютіков сказав репортерові Reuters не задокументовувати його біля урни для голосування, погрожуючи зламати телефон, якщо він не видалить фотографії та відеоматеріали. У якийсь момент він показав репортерові свій паспорт в якому були вказані його ім’я – Сергій Іванович Лютіков та дата народження – 17 квітня 1984 року.

Коли він підходив до виборчої урни, він був у полі зору Олени Хадонової, голови виборчої комісії на виборчій дільниці №333.

Відповідаючи на питання про дії Лютикова, вона сказала: “Мені нема чого коментувати. Я нічого не бачила”.

Голосування вдома

На парламентських виборах у вересні минулого року журналісти Reuters виявили на кількох ділянках випадки завищеної явки і вкидань бюлетенів. Керівники виборів в Росії заявляли, що вони будуть їх розслідувати, власне розслідування розпочала також поліція.

Після голосування в неділю, за попередніми результатами, кремлівські кандидати виграли у всіх 16 регіонах, де обиралися губернатори. У шести регіонах, де обиралися парламенти, в тому числі в Північній Осетії, Єдина Росія комфортно розташувалася на першому місці.

Єдина Росія була менш домінантною на муніципальних виборах в деяких частинах Москви, де підтримка опозиційних кандидатів традиційно сильніше.

В іншому місці на виборчій дільниці №618 в Білгородській області кореспондент Reuters супроводжував працівників виборчої дільниці, які приходили додому до виборців, що голосували вдома. Кількість виборців на дому дорівнювало приблизно чверті виборців, які проголосували на цій виборчій дільниці.

Згідно з російськими виборчими правилами, голосування на дому передбачено у випадках, коли виборець спеціально запросив візит, тому що за станом здоров’я не може потрапити на виборчу дільницю.

Опоненти Кремля і незалежні спостерігачі заявляють, що голосування на дому є відкритим для зловживань, тому що воно не піддається такому ж аналізу, як голосування на виборчій дільниці, де часто присутні спостерігачі від декількох партій і журналісти.

Незважаючи на правило, що голосування вдома дозволяється лише за запитом, деякі з людей, до яких прийшли співробітники виборчої дільниці, заявляли, що вони не просили про голосування на дому.

Співробітники виборчих дільниць заходили до більшості будинків, не стукаючи в двері. Один з чоловіків у віці близько 60 років курив сигарету на задньому дворі, коли до нього прийшли співробітники виборчої дільниці.

“Спочатку побудуйте дорогу, а потім поговоримо”, – сказав він їм, вказавши на вибоїсту стежку проведену до його дому. Він заперечував, що просив їх приїхати, але все ж віддав свій голос.

Співробітники виборчої дільниці сказали, що, можливо, родич чи сусід зробив запит від його імені.

Протягом двох годин, поки репортер був ними, вони зібрали 14 виборчих бюлетенів. Коли вони повернулися на виборчу дільницю, у них було 18 заповнених бюлетенів.

Посадові особи, які здійснили цю поїздку заявили, що підрахунок був достовірним. Голова виборчої комісії на виборчій дільниці №618 Любов Грушко сказала: “Різниця в цифрах – провокаційне запитання, ми не будемо його обговорювати”.

Матеріал підготовлений за репортажами Володимира Солдаткіна, Кевіна О’Флінн і Габріель Тетрауль-Фарбер у Владикавказі, Марії Цвєткової, Гліба Столярова та Олесі Астахової в Сасові, Антона Звєрєва, Анастасії Лірчікової і Дар’ї Корсунської в Івні; текст Марії Цвєткової та Крістіана Лоу; редагування Анни Віллард.

Таня Песик розповіла про залицяльників (ВІДЕО)

У Тернополі розглядають справу небезпечного терориста