Нещодавно в Тернополі Президент України вручив 18 еко-позашляховиків Mitsubishi Outlander поліцейським нашої області для подальшого їх використання у групах реагування партульної поліції районних відділів та відділень.
Вартість одного еко-позашляховика понад 1,6 млн грн. Однак питання не в ціні, питання в тому кому дісталися елітні кросовери.
В редакцію “20 хвилин” звернувся водій Василь Козлюк, який місяць тому зафіксував, на відео та фото, як колишні ДАІшніки, а тепер Нова патрульна поліція брали у водія взятку хлібом. Дана справа викликала широке обговорення у ЗМІ та соцмережах. Тоді тернополяни впізнали на фотографіях екс-ДАІшніків, які з них вимагали хабарі у попередні роки. Зокрема, це були екс-ДАІшніки Гейо та Корнатий.Після цього випадку в Головному управлінні національної поліції проводили службову перевірку. Проте сказали, що зібраних матеріалів водієм-активістом недостатньо, аби притягти поліцейських до відповідальності. Як результат, з Корнатим та Гейком керівництво поліції провело лише виховну роботу.
“Сага про Корнатого”
Проте, тепер смаки патрульних змінилися, вони не полюють на пікапи, що возять пиріжки, а ловлять іноземців та вилучають у них права, розповідає водій-активіст Василь Козлюк.
– Цього разу сага лише про Корнатого, – жартома каже він. – Це один з екс-ДАІшніків, які місяць тому вимагали від водія дві буханки хліба на одній з доріг Зборова. Тепер пересів з старенької “Лади” на елітний патрульний позашляховик Mitsubishi Outlander.
Один з таких випадків і зафіксував на відео водій-активіст. Все відбувалося вранці 26 липня, розповідає він.
– Я зупинився біля одного з магазинів в Зборові, куди вожу товар і почав шукати дебіторку, – розповідає пан Василь. – Бачу підїжджає новий патрульний джип до іномарки з латвійським номерами.
Чоловік побачив, як з позашляховика вийшов патрульний і підійшов до водія іномарки та щось йому каже. Водій іномарки у відповідь щось йому через вікно відповів, після чого вийшов з автомобіля і тримав документи у руках.
– Коли водій вийшов з іномарки я побачив, що це іноземець. Швидше за все це студент, який приїхав до нас на навчання, мабуть в медичний університет, – зауважує пан Василь. – Патрульний киває головою та показує іноземцю, щоб він ішов за ним до службового авто, але водій іномарки відмовляється. Після чого патрульний вихоплює з рук водія документи і сідає в позашляховик. Іноземець одразу ж пішов до патрульного автомобіля.
Поліцейський аж зблід
Водій зауважує, що інший поліцейський, який сидів з боку від водія одразу ж вийшов і пересів на заднє крісло у службовому авто. Араб сідає у позашляхвик на переднє крісло, на місце, де був напарник патрульного, що вихопив документи.
– Я це все спостерігав з власного авто, після чого увімкнув камеру і одразу ж побіг до патрульних “знайомитися” і був приємно здивований, адже за водійським кріслом елітного авто сидить той самий екс-ДАІшнік Корнатий, який брав взятку хлібом у водія пікапу. Анатолій Корнатий, коли мене з відеокамерою у руках побачив, одразу ж вкляк, поблід і почав запинатися. Чому він так реагує на мене, навіть не знаю, – жартома каже пан Василь. – Я свого “старого знайомого” ДАІшніка запитав, що водій іноземець робить у патрульній машині. І чи можна мені також присісти у новенький джип. На що напарник Корнатого – Руслан Марків відповів, що у водія перевіряють документи, а мені сідати у службове авто не можна. Після чого, я патрульному нагадав, що у них є внутрішня інструкція, у якій чітко вказано, що крім патрульних у службовому авто нікого не має бути, пише “20 хвилин”.
Звертатиметься до Президента України
Водій-активіт каже, що патрульні хотіли забрати водія-іноземця у відділок, мовляв треба з’ясувати чи справді він є тим, за кого себе видає. Після емоційної розмови пана Василя та інспектора Корнатого, патрульний віддав посвідчення водія іноземцю, який одразу ж, як ошпарений, вискочив з патрульного авто.
– Мені поспілкуватися з арабом не вдалося, оскільки він української не знав. Іноземець засміявся до мене і махнув рукою, сів в авто і поїхав, – каже водій. – Після недовгої розмови з патрульними, я одразу ж поїхав у відділок поліції для того аби поспілкуватися з керівником Зборівського відділення поліції. Проте у відділку керівництва не було. Мені зборівчани розказують, що екс-ДАІшники роками “пасуться” на їхніх дорогах, і зупиняють буквально кожну машину, яка проїжджає повз них.
Пан Василь каже, що місцевим водіям бракує духу аби підняти цю проблему. Оскільки вони розуміють, що ситуацію не змінять, і просто бояться собі нашкодити.
Водій-активіст каже, що підготував відповідне звернення до Президента України. Про реакцію найвищого керівництва держави, стосовно ситуації, що склалася, редакція “20 хвилин” напише згодом.
Схема стара, як світ
Направду, схема по якій працюють “нові патрульні” стара як світ, але дієва, коментує інший водій з багаторічним стажем водіння Павло Колодій.
– Поліцейські садять “жертву” у автомобіль, і з двох боків починають його психологічно давити і обробляти, – продовжує пан Павло. – Розказуючи водію, який він злісний порушник. Особливо дієвий цей механізм з іноземцями, які не знають нашого законодавства і часто аби уникнути так званого покарання щедро дякують таким “правоохоронцям”.
Не мають права саджати у службовий автомобіль
Водіям слід знати, що поліцейський зобов’язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу, коментує юрист Ростислав Небельський.
– Працівник поліції не може вимагати від водія пересісти у службовий автомобіль поліцейського, окрім випадку затримання. В такому разі діятимуть правила КУпАПу чи КПК, – наголошує юрист Ростислав. – Якщо причини зупинки не названо, або ж вони є очевидно надуманими, водію слід одразу ж повідомити поліцейському, щодо незаконності таких дій і у разі відсутності у нього розуміння, зателефонувати на гарячу лінію Національної поліції – 0-800-50-02-02, та повідомити про неправомірну поведінку поліцейського.
Не буде лишнім, продовжує пан Небельський, фіксувати спілкування з поліцейським на відео-, чи аудіо засіб. Також доцільно зафіксувати дані правоохоронця, зокрема номер жетону та службового автомобіля.
Обізнаний, означає – озброєний
Для того аби не виникало непорозумінь, насамперед водіям слід знати перелік підстав зупинення транспортних засобів поліцейськими, каже юрист Ростислав Небельський. Зокрема, причини зупинки авто визначені Законом України «Про національну поліцію». Таких підстав є дев’ять, для кращого запам’ятовування юрист радить водіям їх поділити на три категорії.
Перша категорія – підстави, що стосуються стану самого транспортного засобу:
1. Очевидні ознаки технічної несправності.
2. Розшук транспортного засобу.
3. Створення небезпеки способом закріплення вантажу на транспортному засобі.
4. Порушення при використанні спеціальних світлових/звукових сигнальних пристроїв.
5. Якщо є інформація про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення.
Друга категорія – підстави, що стосуються осіб, які перебувають у транспортному засобі.
6. Порушення водієм Правила дорожнього руху.
7. Наявність інформації, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення.
8. Необхідність здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути.
Третя категорія – підстави, що випливають із суспільної необхідності
9. Необхідність залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод.
10. Якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху.
ke-resizable=”true” />