На Тернопільщині представники ОБСЄ зацікавилися інформацією про насильства у сім’ях

На Тернопільщині найбільше від насильства в сім’ї страждають діти. Зокрема, за шість місяців 2016 року на Національну «гарячу» телефонну лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» звернулися 704 дорослих і 430 дітей.

Сьогодні, 28 лютого, у Тернопільській обласній дитячій бібліотеці відбулася прес-конференція ГО «Інформаційно-правовий центр «Права людини», яка протягом 2016 року вивчала питання щодо насильства в сім’ї у Тернопільській області. Здійснювали активісти дану діяльність у рамках проекту «Ми проти насильства в сім’ї» за підтримки міжнародних експертів з Бюро ОБСЄ демократичних інститутів і прав людини.

– Є чотири види насильства – моральне, економічне, фізичне і сексуальне і кожному з цих видів хтось рано чи пізно піддається, – розповідає керівник ГО «Інформаційно-правовий центр «Права людини» Олександра Гриньків. – За даними Міністерства внутрішніх справ України, кількість осіб, які перебувають на профілактичному обліку за вчинення насильства в сім’ї щорічно зростає і вже торік, коли ми подавали на міністерство запит, ця цифра наближалася до ста тисяч. У Тернопільській області показник звернень на Національну «гарячу» телефонну лінію дещо зменшився у 2015 році, але зріс за 6 місяців 2016 року, здебільшого, звертаються за порадою діти. Так, торік за допомогою звернулися 704 дорослих і 430 дітей. Найбільше діти страждають через те, що насильство, яке вони бачать у сім”ї відкладає відбиток на все життя. Діти замикаються у собі, зневірюються у справедливості тощо…

За словами Олександри Олексіївни, насильство в сім’ї не обмежується ні віком, ні статтю, ні місцем проживання, ні соціальними статками. Воно має глибокі коріння, які здебільшого розростаються незалежно від нашого бажання. З’ясувати масштаби домашнього насильства щодо дітей у Тернопільській області, їх види, причини, обізнаність населення щодо захисту прав дітей, учасники групи з реалізації проекту «Ми проти насильства в сім’ї» намагалися під час проведення анкетування.

– Дослідження передбачало опитування двох груп респондентів – дорослих (осіб, які мають дітей), та дітей (учнів, студентів навчальних закладів), – пояснює керівник проекту. – З першої групи респондентів погодились на опитування 911 осіб (89 осіб відмовилися відповідати на запитання в анкеті, переважно це були жінки). Друга група респондентів – діти (547 осіб) – студенти та учні навчальних закладів Тернополя.

Як повідомили на прес-конференції, під час реалізації проекту було здійснено 19 виїздів до 53 населених пунктів у 12-ти районах області. Участь у бесідах узяли 220 осіб, з них – 37 дітей. Утім, частина населення взагалі відмовлялася спілкуватися, посилаючись на зайнятість, в основному це були жінки. Загалом, відмовилися відповідати на будь-які запитання щодо домашнього насильства 80 осіб (18 чоловіків, 62 жінки). Жодна із опитаних осіб не погодилася давати свої анкетні дані, підписувати лист респондента, до того ж просили не фотографувати, не знімати на відео, не записувати розмову на диктофон.

Активісти громадської організації переконані, що люди просто не бачать сенсу розповідати про свої проблеми, адже часто через недосконалість чинного законодавства не можуть отримати допомогу ні від правоохоронців, ні від інших державних структур, або просто бояться того, що про їхні проблеми в сім’ї дізнаються.

– У Тернопільській області недостатньо посад соціальних психологів та соціальних педагогів, а в місцевих бюджетах не передбачено достатньо коштів на фінансування діяльності таких фахівців, – зазначає Олександра Олексіївна. – А неналежна профілактика та інформування суспільства про можливість уникнення домашнього насильства, про заходи захисту впливає на обізнаність людей і надалі на порушення їхніх прав. Відсутність психологічної допомоги впливає на сприйняття проблеми, що, в свою чергу, викликає розчарування у житті та зневіру в реальну допомогу. Тому з цим потрібно боротися і це виправляти.

На прес-конференції також були присутні представники ОБСЄ, які висловили вдячність керівникові проекту «Ми проти насильства в сім’ї» Олександрі Гриньків і побажали їй не зупинятися на досягнутому.

Галина ТИХА

-

This website uses cookies.