Читайте новини Галас на GoogleNews - Нажміть підписатися

Читайте новини Галас у Телеграм каналі - Відкрити

У Тернополі хочуть змінити герб, бо побачили на ньому “зірку Давида” (ВІДЕО)

У Тернопільській міській раді завершує роботу комісія з розгляду звернення громадськості стосовно зміни зовнішнього вигляду герба міста. Представники геральдичних товариств України вже заявили, що діючий герб Тернополя не відповідає світовим законам геральдики.

Але основна дискусія ведеться між прихильниками збереження основних елементів гербу лише приведенням їх до правил геральдики та тими, хто вимагає кардинально змінити герб Тернополя.

Так ще у літку понад дві сотні громадських активістів звернулися до міського голови з вимогою змінити на гербі Тернополя, на їх думку, «зірку Давида» на український Алатир.

Геть чужинські символи з герба Тернополя

«У своєму зверненні ми пропонуємо увінчати Тризуб християнським хрестом, як було це ще за часів Володимира, та як читається «З нами Бог і Україна», а також замінити шестикутну зірку Давида, котра зображена на прапорі Ізраїля та є одним із основних його символів, на українську восьмикутну зірку, котру наші предки йменували Алатир, – зазначає один із підписантів звернення пані Ірина.

«Саме восьмикутна зірка Алатир, або як ще її називали Козацький хрест, Ружа, а не шестикутна єврейська зірка Давида, була головним символом наших різдвяно-колядницьких обрядів. То чому, маючи такий свій давній енергетично потужний символ, мусимо використовувати чужинський?», – задаються питанням активісти.

Не чужинський символ, а християнська лілія

Оперує їм інша група активістів, яку представляє голова Тернопільського обласного відділу Всеукраїнського об’єднання ветеранів Павло Сливка. Саме він був головою комісії з питань культури та національного відродження Тернопільської міської ради І-го демократичного скликання, коли й був затверджений діючий герб Тернополя.

За його словами, у 1991 року різні проекти герба були виставлені на всенародне обговорення. Тоді ніхто із підписантів нинішнього звернення до міської ради про заміну герба (В. Кухарський, Д. Чернець, П. Голик, О. Варакута, В. Колінець) не висловлювали своїх зауважень.

«На 14-ій сесії міської ради, 28 липня 1992 року, було затверджено сучасний герб міста. Його основою є чотирикутний щит «Французької форми». На блакитному фоні – зображення тернопільського замку і шестипроменева зірка над півмісяцем, так звана «Леліва» – родовий герб засновника Тернополя Тарнавського. Над щитом у стилізованому обрамленні – тризуб, внизу – напис «Тернопіль». Отож у гербі нашого міста поєдналась історія та сучасність», – пояснив Павло Сливка.

Також активіст не погоджується, що на гербі Тернополя розмішений «щит Давида».

«Шестикутна зірка Давида («щит Давида») – емблема у формі шестикутної зірки. Дійсно, вона зображена на прапорі Ізраїлю. Але шестикутна зірка є і українського походження, про що свідчать матеріали археологічних розкопок. Наші предки малювали шестикутну зірку за 3 тисячоліття раніше, як виникла зірка Давида. Автори звернення також забули, що в християнстві біла лілія (саме вона стилізовано розміщена на гербі) символізує чистоту і цнотливість, тому вона традиційно зустрічається на зображеннях поруч з Богородицею та іншими непорочними святими. Саме християнство сприяло поширенню лілії в країнах Європи, її наявність була обов’язковою для середньовічних монастирських садів», – підкреслив Павло Сливка.

Таким чином у тернопільській громаді продовжуються активні суперечки щодо того, яким має бути герб Тернополя. Яким же буде новий герб?

“Сплячі” тернопільські підприємці масово кинулися закривати свій бізнес

12 скандалів, які сколихнули Тернопільщину в 2016 році