Ми вже звикли, що в таблиці коефіцієнтів УЄФА, яка визначає представництво клубів України в єврокубках, наша країна перебуває у вищій частині.
Нині, це цілком пристойне 8 місце, яке дає право виставляти 2 команди у Лізі Чемпіонів (причому одна відразу з групового етапу) та три команди у Лізі Європи (також одна з групового етапу).
Ще донедавна така ситуація вважалася непорушною, але останнім часом все почало різко змінюватися.
Непорушним наше становище було до сезону 2013/14 рр. До «Динамо» та «Шахтаря», які тоді стабільно грали в зимово-весняній частині єврокубків (а це, звісно, обумовлює і непогану купку набраних очків), додалися ще й «Дніпро» та «Металіст». Крім того, стабільно «вистрілювали» команди другого ешелону — «Чорноморець», «Ворскла», «Карпати» чи «Зоря».
Тому майбутнє виглядало тоді дуже оптимістичним, і ми не тільки легко зберігали свої позиції на 7-9 місцях, а й зазіхали на 5-6 місця, які посідали Франція та Португалія, а в найсміливіших мріях і на представника першої четвірки Італію, клуби якої українські команди почали досить стабільно перемагати. Клуби України тоді набирали по 10 балів за сезон (або 50 балів за 5 років, за якими і обраховується таблиця) і це було далеко не межею…
Отож, у сезоні 2013/14 рр. гросмейстерські 7 балів у таблицю українські клуби набрали вже восени (і це незважаючи на прикру дискваліфікацію «Металіста» за «договірняк» з «Карпатами»), причому відразу чотири команди пробилися до лютневої стадії плей-офф.
Однак, тут втрутилися пам’ятні трагічні події лютого 2014 р. День масових розстрілів на Майдані Незалежності співпав тоді з матчами у єврокубках, і всі четверо наших представників синхронно зійшли з дистанції уже на першій стадії плей-офф. Сезон завершився для України лише цифрою 7,833 бали, що вже було малувато, як для останніх років.
У наступні два сезони розпочався масовий відтік легіонерів з України, ми почали втрачати клуби, а ті що залишалися, ледь зводили кінці з кінцями. А ось на таблиці коефіцієнтів, до пори до часу, це практично не відображалося — спочатку країну витягнув «Дніпро», який дійшов до фіналу Ліги Європи’2015, а минулого сезону до півфіналу цього турніру дістався «Шахтар», а «Динамо» вийшло до плей-офф Лічи Чемпіонів. Такі справді героїчні виступи дозволили Україні набирати, відповідно, 10 і 9,8 балів, тож ми зберегли загальне 8 місце.
Однак, цього сезону казка закінчилася. Ще одна «пробоїна», тепер уже у вигляді «Дніпра», зовсім підкосила наші ряди. «Олександрія», що замінила дніпрян, вилетіла не додавши до таблиці жодного очка. Не набагато краще виступила й «Ворскла». Нині, за два тури до завершення осінньої групової стадії, в України лише… 3,7 бали. І дуже імовірна перспектива, що до лютневої стадії «доживе» лише донецький «Шахтар»…
Та навіть ці бали трішки «надуті», адже дві третини цього здобутку — результат виступу виключно «Шахтаря». «Шахтар», до речі, і самотужки цілком може таки витягнути наш рейтинг на рівень 6-7 балів, що вже не так катастрофічно. Нагадаємо, що всі його набрані очки діляться на кількість команд, які від України розпочинали сезон (тобто на 5), і за кожну свою перемогу «гірники» додають до таблиці по 0,4 бала.
Однак, давайте не будемо занадто розраховувати лише на «Шахтар», адже:
1) «Гірникам», цілком імовірно, вже на стадії двох стартових раундів плей-офф Ліги Європи може попастися дуже потужний суперник або з числа нинішніх учасників цього євротурніру (наприклад, «Манчестер Юнайтед»), або з невдах Ліги Чемпіонів, які там посядуть треті місця в групі (наприклад, «Тоттенхем» чи «Ліон»). Матчі цих стадій відбуватимуться у лютому, коли «Шахтар» буде лише входити до сезону, і тут не до очків, а хоч би пристойно виглядати.
2) Платіжна відомість «Шахтаря» в нинішніх умовах стала вже надзвичайно важким тягарем. Чутки про подальший розпродаж складу стають все ґрунтовнішими, і не виключно, що слідом за Фернандіньо, Дугласом Костою, Вілліаном, Мхітарянам та Алексом Тейшейрою, вже цієї зими підуть до інших клубів Срна, Тайсон, Марлос і Бернард. А «Шахтар» вже не буде таким грізним, як, бодай, цієї осені.
У що тоді перетвориться доробок України в таблицю УЄФА. Без «Шахтаря» українські клуби на чотирьох набрали цього сезону аж 7,5 очків (і це враховуючи чотири очки «Динамо», які кияни отримали автоматом за груповий етап Ліги Чемпіонів). На чотирьох — це менше 2 балів. Якщо так піде далі, то за підсумком п’яти сезонів Україна ледь збиратиме 10 балів, які ще недавно мала за один рік.
Такий «доробок» відкине нас у четвертий десяток таблиці — до Молдови та Угорщини. Можливо, це наша справжня позиція у європейському клубному футболі. Чемпіон України буде стартувати тоді з другого кваліфікаційного раунду Ліги Чемпіонів, і до групового турніру (куди цьогоріч, наприклад, київське «Динамо» пробилося автоматично) слід буде пройти три важких раунди. У Лізі Європи наші команди будуть розпочинати свої виступи у першому кваліфайнраунді (до групової стадії — 4 відбори), матчі якого зазвичай відбуваються ще… у червні.
Сподіваємося, що «намальована» нами перспектива занадто песимістична і все буде не так погано, хоча, спостерігаючи за тим, як стрімко останнім часом регресує наш чемпіонат, наведена нами картина цілком реальна.
Діюча таблиця коефіцієнтів УЄФА
|
Олекса СОНЯХ