У сезоні-2016 в області працюватимуть чотири цукрозаводи, тоді як торік працювало тільки два. Нинішнє керівництво облдержадміністрації одразу скористалося приводом зарахувати пожвавлення виробництва цукру до своїх здобутків.
Як так вийшло? Майно цукрозаводів колишньої групи компаній “Мрія” Івана Гути вже тривалий час перебуває в заставі “Промінвестбанку” за отримані кредити. Банк довго думав, кому продати цукрозаводи, яких не перебрав міжнародний комітет кредиторів “Мрії”.
Та, схоже, не знайшов покупця. І “Промінвестбанк” таки виділив кошти на підготовку до цьогорічного сезону трьох цукрозаводів — Збаразького, Хоростківського та Козівського (торік працював лише Збаразький). Мотив пояснити неважко — навіщо має псуватися обладнання, навіщо його різатимуть на брухт, коли воно ще може знадобитися, а по дві-три сотні людей матимуть роботу хоча б у сезон переробки буряків? Двом останнім цукрозаводам Мінагрополітики виділило маленьку квоту “А” — по 5 тис. тонн, тільки б вони працювали. Та виявилося, що сировини в області бракує.
Щоб довантажити Хоростківський і трохи Збаразький, їхній господар — ТОВ “Галичина-цукор” — завезе з-поза меж Тернопільщини 340—350 тис. тонн буряків. Насамперед із Волині. А там сировина таки є. Адже два волинських цукрозаводи — Горохівський і Володимир-Волинський — уже кілька років не працюють. Ось тут-то і знадобилися тернопільчанам їхня зона та традиції бурякосіяння.
Пощастило і з південного боку. Ще у 2011 р. перестав працювати Городенківський завод на Прикарпатті, який теж входив у групу компаній “Мрія” Івана Гути. А в північних районах Івано-Франківщини так само не перестали робити свою справу бурякосіяльні господарства. Цим і скористалися цукрозаводи Тернопільщини, і два з трійки — Хоростківський та Збаразький — мають бути завантажені по 90 діб кожен (Козівський планує працювати лише 44 доби).
А найбільший цукрозавод в області — Чортківський, що перебуває у власності польської “дочки” німецької компанії Pfeifer&Langen, давно налагодив власну стабільну зону бурякосіння. Він уже не перший рік працює виключно з великими сільгосппідприємствами, надаючи їм грошові та товарні кредити (насіння, засоби захисту), а також транспорт для перевезення буряків на переробку. Отож чортківська цукроварня планує працювати понад 80 діб, заповнити квоту “А” і виробити понад 92 тис. тонн цукру.
Із усього обсягу цукрового буряку — власного і привезеного, — а це 1 млн 240 тис. тонн, Тернопільщина сподівається виробити 150—155 тис. тонн цукру. Тож її цукрові заводи заповнять квоту “А”, а невеликі обсяги цукру їх власники відправлять на експорт. Центральна влада втішає: в результаті активізації виробництва цукру і пожвавлення роботи кондитерських підприємства українці споживатимуть на півкілограма більше цукру, ніж торік, — аж 36,5 кг. Отож заживемо. Цукор додасть нам калорій і допоможе перезимувати…
This website uses cookies.