Сьогодні, 21 червня, національна збірна України зіграє свій заключний матч на Євро-2016. Суперником нашої збірної буде команда Польщі.
Результат цього поєдинку уже не має ніякого турнірного значення для збірної України, яка достроково втратила шанси на вихід із групи.
Втім, на кону престиж і репутація наших футболістів та тренерів. Окрім того, цей поєдинок цікавий ще й з історичної точки зору.
Адже, на Західній Україні український футбол тривалий час розвивався паралельно із польським.
Так, наприклад, у Тернополі перший футбольний клуб називався “Креси”, основу якого складали поляки.
Спортове товариство “Креси” було організоване у 1907 році. А футбольна команда цього спортового товариства – у період 1909/1910 навчального року.
Учасниками команди стали старші учні Першої тернопільської вищої гімназії, у якій навчалися переважно поляки. Організатором футбольної команди став професор Мечислав Куликовський.
Водночас в українській гімназії імені Франці Йосифа І, тернополяни створили ще одну футбольну дружину – “Поділля”.
Перший футбольний матч у Тернополі провели 21 серпня 1909 року. Це була товариська зустріч між “Поділлям” і “Кресами”. “Креси” у цій зустрічі перемогли з рахунком 4:1.
Через кілька днів у Тернополі провели повторний матч між цими командами. Знову виграли “Креси”, але уже з рахунком 5:4, що власне свідчить про безкомпромісний характер поєдинку.
Цікаво, що обидва матчі проходили на полі “Коло парку”, яке тоді знаходилося на території сучасного комунального підприємства “Тернопільський міський стадіон”.
Влітку 1910 року з команди “Креси” вийшли учні-євреї, і створили власну футбольну команду “Єгуда”. Згодом у Тернополі було створено ще кілька футбольних команд.
У період 1910-1911 рр. найсильнішими були футболісти “Поділля”.
Так, у 1910 р. “Поділля” змогло відквитатися зі дві перші поразки, перемігши “Креси” з рахунком 9:1.
Слід зауважити, що піонери тернопільського футболу не надто дотримувалися дисципліни. Так, у матчі, коли подоляни перемогли 9:1, гравець польського клуб стрибнув на одного із суперників та завдав йому важкої травми. Після чого представник “Поділля” професор Семен Сидоряк радив більше з “Кресами” не грати.
Натомість “Поділля” грало з іншими командами міста і впевнено їх перемагало, йдеться у книзі Любомири Бойцун “Тернопіль у плині літ”.
Ось такими були поєдинки українців та поляків 100 років тому. Сподіваємось, у сьогоднішньому матчі буде така ж безкомпромісна і цікава боротьба, і щонайголовніше, в рамках спортивних правил.