Повернення Івана Гути викликало значний інтерес навіть за межами Тернопільщини

Повернення Івана Гути викликало значний інтерес не стільки на Тернопільщині, як за її межами. Вже другий тиждень поспіль аграрій з Васильківців стає героєм публікацій всеукраїнських ЗМІ.

Іван Гута – колишній співвласник агрохолдингу Мрія, залишивши після себе борг у більш ніж $1 млрд, планує повернутися в аграрний бізнес, пише сайт biz.nv.ua.

Минулого тижня Гута провів збори з мешканцями села Городниця в Тернопільській області. Там він оголосив, що планує займатися вирощуванням зернових і картоплі. Також він хоче залучити іноземних інвесторів для розведення овець зі Швейцарії і обробляти виноград з кіпрської лози для розвитку виноробства.

За оформлення договору Іван Гута обіцяє пайовикам одноразово заплатити 650 грн або мішок цукру. Орендну плату він хоче встановити на рівні 1 т пшениці за пай. Також він заявив про плани повернення агрохолдингу Мрія вже восени цього року.

Для цього в грудні 2015 року Іван Гута створив компанію Аграрна Городниця, із статутним фондом в 1 тис. грн. При цьому керівником є Оксана Козак, а сам Іван Гута та Христина Клизуб підписантами компанії.

Нагадаємо, що в серпні 2014 року агрохолдинг Мрія допустив технічний дефолт. В лютому 2015 року контроль над активами компанії перейшов до кредиторів, які призначили новим генеральним директором Саймона Чернявського. До кінця 2015 борг перед кредиторами склав $1,1 млрд.

Іван Гута все життя в агробізнесі та крім цього він нічого робити не вміє, а, можливо, і не хоче, каже керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій. На його думку, у Тернопільській області Гута– фігура потужна і він багато грошей вкладав у розвиток регіону. “Очевидно, що там у нього є репутаційний капітал і люди готові з ним співпрацювати”, – сказав він.

Директор інформаційно-аналітичної компанії “Проагро” Микола Верницький нагадує, що основною причиною кризи Мрії було те, що топ-менеджери виводили гроші з компанії. «Я не розумію, як він взагалі після цього зважився почати все знову», — говорить Верницький.

“Проблема в тому, що нікого не посадили за те, що було в Мрії. Ми ж не знаємо, наскільки компанія була пов’язана з державою і як Мінапк і Кабмін покривали агрохолдинг”– говорить Верницький.

Якби це сталося ще 4-5 років тому, навряд чи б хто здивувався, зазначає голова комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промисловій палаті України Олег Юхновський. Але, сьогодні повернення обвинуваченого в розтраті коштів в агробізнес теоретично повинен бути неможливий. Юхновський впевнений, що такі приклади дискредитують не тільки аграрний бізнес, а й державу в цілому.

Якщо Гуті вдасться створити новий агробізнес після того, що сталося з Мрією, то це буде сильний удар по інвестиційному іміджу України, погоджується аналітик ІК Eavex Capital Іван Дзвінка. Він не розуміє чому Гута не розраховується з кредиторами Мрії, якщо у нього є гроші.

Дзвінка також зазначає, що ймовірність залучення іноземних інвесторів мізерна. “Хоч і кажуть, що “ринок не має пам’яті”, я думаю, цей випадок буде дуже великим винятком. Хоча він може спробувати приховати  від інвесторів, що кінцевий бенефіціар це він”, – сказав він.

Юхновський також виключає вкладення коштів у нову компанію Гути з боку іноземних інвесторів, позаяк після Мрії у них немає довіри до нього. З іншого боку, він зазначає, що інвесторами можуть бути особисті офшорні компанії Гути, через які будуть заведені гроші.

Щодо повернення Мрії Дзвінка говорить, що активи агрохолдингу були передані кредиторам і тепер єдиний спосіб для Гути повернути землі – це судитися. Виграти українські суди шанси є. У Лондоні вони мінімальні.

Також він зазначає, що при передачі активів Мрії кредиторам, не все було повернуто. Так, земельний банк компанії в лютому 2015 року становив 259 тис. га, в той час як раніше він був 320 тис. га. А до кінця 2015 року він зменшився до 180 тис. га.

Верницький додає, що Мрія ще проводить аудит, і земельний банк зменшився, тому що передача найчастіше відбувалася різним компаніям за сумнівними документами. На його думку, деякі землі могли бути оформлені на компанії, що належать Гуті.

“Дуже дивно, чому цю справу не довели до кінця і нікого не покарали. Можливо, Гута зможе судовими позовами перетягнути на себе частину активів Мрії”, – сказав Верницький.

-

This website uses cookies.