Громадські організації «Гуртом» і «Комітет виборців України» вирішили з’ясувати, кого з посадовців Тернопілля таки люстрували відповідно до Закону України «Про очищення влади».
Як виявилося люструвати намагалися 66 посадовців, однак серед них повернути собі роботу в державних органах не вдалося хіба що близько 10 особам. Інші надалі працюватимуть у державних структурах.
Загалом же в Україні люстрували 878 осіб. Їм заборонено займати посади в органах державної влади від 5 до 10 років, окрім того вони включені до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади». 145 тисяч посадовців України пройшли або ще проходять люстраційну перевірку. З них 55 тисяч – ті, хто претендує на посади у державній службі.
«Основною причиною того, чому так мало посадовців люстрували це те, що особи, які підпадають під дію закону про люстрацію, оскаржують свою провину у судах. Громада також не може впливати на люстрацію, адже цей процес проводять самі ж посадовці. Тому громадяни можуть лише звертатися із інформаційним запитом. Окрім того посадовців користуються статусом учасника АТО. На початку 2016 року такий статус отримали близько 90 тисяч осіб, з них чимало працівників правоохоронних і державних органів. І хоч у Верховну Раду подають законопроекти для зміни попереднього ЗУ «Про очищення влади», щоб навіть з цим статусом в державних органах не змогли працювати ті, хто порушує Закон, усі вони кружляють депутатськими комісіями і дуже повільно потрапляють на читання депутатами Верховної Ради. З рештою ніхто не знає чи мали б нові правки Закону якийсь результат», – зазначив керівник правових проектів Тернопільського обласного осередку Комітету Виборців України Володимир Курило.
Світлана КРИЧКІВСЬКА